30 milyondan fazla insanı açlık tehlikesi bekliyor!

BM (Birleşmiş Milletler) tarafından hazırlanan rapora göre, dünya genelinde 34 milyondan fazla insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalması bekleniyor.

açlık_raporu

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BM’ye (Birleşmiş Milletler) bağlı olan WFP (Dünya Gıda Programı) ve FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) tarafından önemli bir rapor hazırlandı. Söz konusu rapora göre, 20’yi aşkın ülkenin ilerleyen süreçte akut açlıktan etkilenmesi bekleniyor. Koronavirüs, iklim krizi veya askeri çatışmalar nedeniyle ortaya çıkan akut açlıkta insanlar, gıda yetersizliği nedeniyle ölüyor. Öte yandan, çöl çekirgelerinin istilasıyla birlikte ciddi düzeyde kıtlıklar da yaşanabiliyor.

30 milyondan fazla insan etkilenecek

Söz konusu raporda, dünyada bulunan açlık noktalarına yer verildi. Güney Sudan ile Yemen’de bulunan insanların açlık yaşadığına dikkat çekilen rapora göre, 34 milyon insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalması bekleniyor. Söz konusu insanların acil açlık düzeyleriyle mücadele edeceği tahmin ediliyor.

Koronavirüs en fazla nereyi etkiledi?

Öte yandan, koronavirüs sebebiyle ekonomisi en fazla etkilenen bölgenin Latin Amerika olduğu bildirildi. Latin Amerika’da ekonomik bakımdan toparlanmanın güç olacağı ifade edildi. Lübnan, Suriye, Yemen ve Orta Doğu’nun, kurda yaşanan hızlı değer kayıpları ve yüksek enflasyon nedeniyle önemli derecede sarsıldığı aktarıldı.

En kötü açlık noktaları hangileri?

2021 senesinin Nisan ayından Temmuz ayına kadar Güney Sudan’da 7 milyonu aşkın insanın, ciddi derecede akut açlıktan etkileneceği tahmin ediliyor. Yemen’de ise 16 milyonu aşkın insanın 2021 senesinin Haziran ayına dek ciddi düzeylerde gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalacağı öngörülüyor. Rapora göre, Suriye, Sudan, Haiti, Etiyopya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afganistan ve Burkina Faso, açlık bakımından en kötü noktalar olarak gösteriliyor.

“Geçim kaynakları muhafaza edilmeli”

FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) Genel Müdürü Qu Dongyu, krizin boyutlarının kaygı verici olduğunu söyledi. Şu anda harekete geçilmesi ve insanların yaşamlarının kurtarılması gerektiğini aktaran Qu Dongyu, geçim kaynaklarının muhafaza edilmesini ve yaşanabilecek en kötü krizin önüne geçilmesini istedi. Qu Dongyu, 2020 senesinin Ekim ayından itibaren çok sayıda bölgede akut açlığın başladığını ifade ederek, zamanın çok kıymetli olduğunu ve yerel gıda üretiminin artırılması için çaba harcanması gerektiğini söyledi.

“Milyonlarca aile risk altında”

WFP (Dünya Gıda Programı) Yönetici Direktörü David Beasley, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, büyük bir felaket ile karşı karşıya olunduğunu belirterek, askerî çatışmalar nedeniyle ortaya çıkan kıtlığın, koronavirüs ve iklim kriziyle zirveye çıktığını, milyonlarca ailenin bu nedenle risk altında olduğunu söyledi.

Açlık nasıl engellenebilir?

David Beasley, 30 milyondan fazla kişinin açlık nedeniyle hayatını kaybetmesinin önüne geçebilmek için 3 tane şeyin şart olduğunu dile getirdi. David Beasley, bunları “savaşların sona ermesi”, “yoksul ülkelere yönelik bağışların artırılması” ve “savunmasız durumdaki insanlara daha fazla erişim sağlama” olarak sıraladı.

WFP (Dünya Gıda Programı) ve FAO (Gıda ve Tarım Örgütü), Mart ayının başlarında, acil geçim kaynakları, nakit ve gıda yardımı vasıtasıyla açlığın önüne geçilebilmesi için 5,5 milyar dolar değerinde bir yardım çağrısı yapmıştı.