400 bin Suriyeli hastanesiz bırakıldı!

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ile İran destekli teröristler tarafından Halep şehrine yönelik bir saldırı düzenlenmişti. Karadan karaya atış gerçekleştiren silahlar ile Halep şehrine bağlı El Eterip ilçesinde bulunan Etarib Hastanesi hedef alınmıştı.

400 bin Suriyeli hastanesiz bırakıldı!
Suriye'de Beşşar Esed rejimi ile İran destekli teröristler tarafından Halep şehrine yönelik bir saldırı düzenlenmişti. Karadan karaya atış gerçekleştiren silahlar ile Halep şehrine bağlı El Eterip ilçesinde bulunan Etarib Hastanesi hedef alınmıştı. Söz konusu saldırı, 7 kişinin hayatını kaybetmesine ve 20 kişinin yaralanmasına neden olmuştu.

Sağlık hizmetlerinden faydalanamayacaklar


Saldırı sonucu ağır hasara uğrayan hastanenin hizmet veremeyecek duruma geldiği bildirildi. Yani 400 bine yakın Suriyelinin, sağlık hizmetlerinden yararlanamayacağı ifade edildi.


"Bombardımana tutulduk"


Konuya ilişkin açıklama Etarib Hastanesi'nin Müdürü olan Ömer Hallak, karadan karaya atış gerçekleştiren silahlarla Beşşar Esed rejimine bağlı güçler tarafından birçok saldırı gerçekleştirildiğini bildirdi. Halk, aniden bombardımana tutulduklarını ifade etti.

Çok sayıda klinik, doğumhane, acil servis ve jeneratör odasının işlemez duruma geldiğini kaydeden Hallak, Etarib Hastanesi'nde yaklaşık 400 bin Suriyeliye sağlık hizmeti sunulduğunu belirtti. Hallak, Etarib Hastanesi'nde ayda 6-7 bin Suriyelinin tedavi gördüğüne dikkat çekti.

"Yere düştüler"


Murhaf Lattuf isimli hastane çalışanı, söz konusu saldırı nedeniyle yaralandı. Lattuf, rutin bir şekilde çalışmalarını sürdürdükleri esnada ciddi bir saldırıya uğradıklarını belirterek, patlamaların gerçekleştiğini ve herkesin yere düştüğünü söyledi.

Eteribli Cuma Lattuf, muayene için Etarib Hastanesi'ne gittiğini ifade ederek, aniden büyük bir saldırıya maruz kaldıklarını aktardı.


İdlib'de durum nasıl?


İran, Rusya ve Türkiye arasındaki Astana Toplantısı, 4-5 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Söz konusu toplantı kapsamında "İdlib ile Halep, Hama ve Lazkiye vilayetlerinin bazı bölgeleri", "Suriye'nin Kuneytra ve Dera vilayetleri gibi güney bölgeleri", "Şam'da bulunan Doğu Guta" ve "Humus şehrinin kuzeyi" olacak şekilde gerginliği azaltma bölgeleri kuruldu.Fakat Rusya tarafından verilen hava desteğiyle birlikte Beşşar Esed rejimine bağlı güçler ile İran kontrolünde olan terörist grupları, gerginliği azaltma bölgelerinden 3'ünü ele geçirdi. Söz konusu gruplar, daha sonra da İdlib'e yönelmek istedi. Bunun üzerine 2018 senesinin Eylül ayında Türkiye, Rusya ile ateşkese güç kazandırmak amacıyla Soçi'de ilave mutabakat sağladı.2019 senesinin Mayıs ayında Beşşar Esed rejimine bağlı güçler ile Rusya, bütün bölgede kontrolü sağlamak üzere operasyon başlattı. Böylece İdlib'de bulunan birçok yerleşim bölgesi ele geçirilmiş oldu. 5 Mart 2021 tarihinde Rusya ile Türkiye arasında yeniden mutabakata varıldı.

2 milyona yakın sivil göç etti


2017-2020 tarihlerinde Rusya ile Beşşar Esed rejimine bağlı güçler tarafından düzenlenen saldırılar sonucunda 2 milyona yakın sivil, Türkiye hudutlarına yakın olan yerlere göç etti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER