5 şehidin cenazesi KKTC’yi karıştırdı!

1974 yılında Rumlar tarafından katledilen 4'ü çocuk 5 şehidin yeniden defin işlemi sırasında ailenin askerî tören istememesi sebebiyle KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar hem üzüntüsünü hem kızgınlığını ifade ederek tepkisini dile getirdi.

ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı esnasında Atlılar, Sandallar ve Muratağa köylerine giren Rumların vahşice katlederek tek bir toplu mezara gömdüğü 126 Türk’ten 5 şehidin daha kimlik tespiti yapıldı. Şehitlerin aynı ailenin mensubu olduğu 4’ünün çocuk ve 1’inin yetişkin olduğu belirtildi. 5 şehidin cenaze törenleri konusunda “Türk askeri” krizi yaşandı.

Şehitliğe sivil törenle defnedildiler

Kimlikleri DNA testiyle 47 sene sonra tespit edilen Akansoy ailesinin 5 ferdi, 26 yaşındaki anne Emine Rüstem Akansoy ve 4 çocuğu 15 yaşındaki Sezin, 13 yaşındaki Mustafa, 12 yaşındaki Erbay ve 8 yaşındaki Sibel, bugün hayatta olan aile yakınlarının “Sivil tören” isteğiyle, askerî tören yerine sivil törenle Muratağa’daki şehitliğe gömüldü.

2020 yılı Aralık ayında ise yine aynı katliam kurbanı olan 14 çocuğun naaşı, askerî törenle şehitlikte defnedilmişti.

Tatar yakınlara tepki gösterdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, verdiği demeçte Hürriyet gazetesi muhabiri Ömer Bilge’ye, şehitlerin bugün hayatta olan yakınlarının askerî töreni reddederek kime ne mesaj vermek istediğini sordu ve Rumlara şirin gözükmek için şehit cenazesinin bile siyasete alet edildiğini söyledi. Demecinde şehitlerin bugünkü yakınlarının tavrına “Yazıklar olsun” şeklinde tepki gösteren Ersin Tatar, sosyal medya hesabından da, bundan sonra şehitlerle ilgili mevzularda bireysel isteklerin devlet uygulamalarının önüne geçmesine izin vermeyeceklerini vurguladı.

Cumhuriyetçilerden Tatar’a tepki!

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin milletvekili Asım Akansoy ise gözyaşı ve acı üzerinden siyaset yapan kişinin Ersin Tatar olduğunu ileri sürerek, cenazenin sivil törenle uğurlanmasının kanunlara uygun olduğu karşılığını verdi.