AB ve BM'den sığınmacı açıklaması: Türkiye omuzluyor!

AB (Avrupa Birliği) ve BM (Birleşmiş Milletler) tarafından Suriye hakkında ortak bir konferans düzenlendi. Koronavirüs sebebiyle video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen 5'inci Brüksel Konferansı'nın ardından yazılı bir açıklama yayınlandı.

AB ve BM'den sığınmacı açıklaması: Türkiye omuzluyor!
AB (Avrupa Birliği) ve BM (Birleşmiş Milletler) tarafından Suriye hakkında ortak bir konferans düzenlendi. Koronavirüs sebebiyle video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen 5'inci Brüksel Konferansı'nın ardından yazılı bir açıklama yayınlandı. Söz konusu açıklamada, dünyada en fazla sığınmacıyı kabul eden ülkenin Türkiye olduğu vurgulandı. Öte yandan, Türkiye tarafından sığınmacılara sunulan imkânlardan bahsedildi.


"İş gücüne katılımlarını sağlıyor"


Türkiye tarafından sığınmacılara belediye hizmetleri, sosyal hizmetler, eğitim ve sağlık gibi olanakların sunulduğuna dikkat çekilen açıklamada, böylece sığınmacıların iş gücü piyasasına katılımlarının da sağlandığı ifade edildi. Açıklamada, Türkiye'nin sığınmacılara ilişkin maliyetin önemli bir bölümünü omuzladığı kaydedildi.

"Sığınmacıların sosyal uyumuna destek veriyor"


Türkiye'nin koronavirüsü kontrol altında tutabilmek amacıyla önemli çalışmalar yürüttüğü ve sığınmacıları da ihmal etmediği belirtilen açıklamada, sığınmacıların kendilerine yetebilmelerini sağlayan Türkiye'nin söz konusu kişilerin sosyal uyumuna destek vermek üzere yoğun bir çaba harcadığı vurgulandı. Açıklamada, söz konusu çabaların takdir edildiği aktarıldı.


"Değerli deneyimleri yansıtıyor"


Açıklamada, Türkiye tarafından sığınmacı krizine önemli bir karşılık verildiği ifade edilerek, söz konusu karşılığın doğru uygulamalar, geçmişten çıkarılan dersler ve değerli deneyimleri yansıtmayı sürdürdüğü kaydedildi.

6,4 milyar dolar değerinde yardım sağlanacak


AB (Avrupa Birliği) ve BM (Birleşmiş Milletler) tarafından Suriye hakkında gerçekleştirilen ortak konferansta 6,4 milyar dolar değerinde bir yardım sağlanmasına yönelik karar verilmişti. Avrupa Komisyonu'ndan Janez Lenarcic, söz konusu tutarın 4,4 milyar dolarlık bölümünün 2021 senesinde hibe olarak verileceğini söylemişti. Lenarcic, 2 milyar dolarlık bölümünün de 2022 senesinde hibe olarak verileceği ifade ederek, söz konusu hibelerin yanı sıra uluslararası mali kuruluşlar tarafından 7 milyar dolar değerinde ayrıcalıklı kredi verileceğini duyurmuştu.


Kim ne kadar yardım yapacak?


Almanya- 1,7 milyar euro (2 milyar dolar)

ABD- 596 milyon dolar

Katar- 100 milyon dolar

İngiltere- 280 milyon dolar

Kanada- 50 milyon dolar

İspanya- 23 milyon dolar

İrlanda- 27 milyon dolar

Birleşik Arap Emirlikleri- 30 milyon dolar

AB (Avrupa Birliği)- 560 milyon euro (656 milyon dolar)

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER