ABD İran’dan sonra Türkiye’yi de kuşatıyor!

Etrafında kurduğu üslerle İran'ı kuşatan ABD, Yunanistan'da kurduğu üslerle de Türkiye kuşatmasını güçlendirdi.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dış siyasetini Türkiye karşıtlığı üzerine kuran ve hasmane tutumla Türkiye’ye karşı silahlanmasını artıran Yunanistan’da son senelerde pek çok ABD üssü kuruldu. Kurulan Amerikan askerî üsleri Türkiye için ciddi tehdit hâline geldi.

Son senelerde ekonomik krizin pençesinde bulunmasına rağmen silahlanma çalışmalarını artıran Yunanistan, yeniden toparlanabilmek için Fransa ve Amerika ile ilişkilerini daha iyi hâle getirmeye, askerî ve siyasi bağlamda destek almaya gayret ediyor.

Türkiye’nin askeri gücünün hasmane tutum çerçevesinde değil, teknolojik buluşlarla doğal akışı içinde her geçen sene artırması ve güçlenmesi üzerine güvenlik kaygısı daha da artan Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin tüm askerî üs kurma taleplerine olumlu cevap vererek adeta Yunan adalarını ABD askerî üsler konumuna getirdi.

Yapılan anlaşmalara bağlı olarak Amerikan ordusu; Dedeağaç, Kavala, Girit, Larisa, Selanik ve Stefanoviç’te askerî üsler oluşturdu.

Komşu ülkelerin topraklarında, kuşatıcı biçimde Türkiye’nin çevresinde oluşturulan uzak ülkelere ait askerî üsler, Türk toprakları için de tehdit anlamına geliyor.

Aydınlık gazetesi tarafından hazırlanan haritayı yorumlayan Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek, gözlerin açılarak haritaya iyi bakılması gerektiğini belirtti ve Amerika’nın resmen Yunanistan’ı işgal ettiğini söyledi.

Doğu Perinçek, “Dedeağaç, Kavala, Selanik, Larisa ve Stefanovic… Oradan geçelim Doğu Akdeniz’e: Girit. Oradan geçiyoruz Kıbrıs Adası’na: Güney Kıbrıs. Hepsi Amerika tarafından silahlandırılmış. Amerikan üsleri resmen Türkiye’yi kuşatmış.” dedi.

İran da kuşatıldı

İran da tıpkı Türkiye haritasında olduğu gibi yıllarca kuzeyden güneyden, doğudan batıdan, dört bir taraftan Amerika Birleşik Devletleri tarafından kuşatılmıştı.

Ortadoğu’da yer alan Arap devletlerinin neredeyse tamamında ABD üsleri bulunuyor. Umman, BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Katar, Bahreyn, Kuveyt ve en yukarda Irak… İran’ın batı tarafındaki kuşatma bu şekilde. İran’ın doğu tarafı yani Afganistan tarafı ise 11 Eylül saldırısı bahanesiyle Afgan topraklarına yerleşilmek suretiyle kuşatıldı. İran’ın kuzeyine bakıldığında Kırgızistan ve Tacikistan’da da ABD üsleri var.

İran’ın ve Türklerin canını sıkan üsler

İran’ın en çok canını sıkan Amerikan üsleri ise maalesef Türkiye’de bulunuyor. Türkiye’deki ABD üsleri, Türk halkı tarafından da Türkiye topraklarında istenmiyor. Türk hükümetinin bu üsleri günün birinde kapatacağına inanılsa da konjonktür gereği şimdilik bu mümkün gibi görünmüyor. Türkiye’nin ABD üslerini kapatacağı ya da etkisizleştireceği düşüncesinin temelinde ise 15 Temmuz işgal girişimi sonrası ABD’nin, “Türkiye üslerle ilgili yaptırım uygulayabilir” korkusuyla bazı önlemler alması. ABD’nin bu hamlesi, tüm ülkelerde bu kanının doğmasına yol açmış durumda.

Yunan’ın Türk karşıtı silahlanma programı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Eylül 2020’de 11,5 milyar avroluk savunma programına riayet edilerek, önümüzdeki 5 senelik dönemde Yunanistan ordusunun modernizasyonunu hedeflediklerini duyurmuştu.

Bu program çerçevesinde, 4 adet hiç kullanılmamış fırkateyn alımı, 4 adet fırkateyn modernizasyonu, 4 adet donanma helikopteri, çok sayıda karadan havaya füze, insansız hava aracı alımı, 18 adet Fransız Rafale savaş uçağı alımı ve F-16 savaş jetleri filosunun 2027 yılına kadar modernizasyonu hedefleniyor.

Atina’nın ayrıca ABD’den F-35 talebi de var. Yunanistan yönetimi, 24 adet F-35 savaş jeti satın almak için 2020 Kasım’ında Amerika Birleşik Devletleri’ne niyet mektubu yazmış ve resmî başvuruda bulunmuştu.

Öte yandan tam zamanlı çalışacak 15.000 profesyonel asker alımı için de Yunanistan 5 yıllık süre belirlemişti.