ABD İstihbarat Raporu: Cemal Kaşıkçı’nın Ölüm Talimatını Suudi Prens Verdi

muhammed bin selman

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD İstihbaratı 3 sene önce hazırladığı raporda, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili olarak emri veren kişi Muhammed bin Selman ifadesini kullandı.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI) tarafından 2018’de hazırlanmış ancak dönemin başkanı Donald Trump tarafından kamuya açıklanmayan raporda, Cemal Kaşıkçı’nın ölümüne ilişkin detaylar yer buldu. CIA gibi kurumların da katkıda bulunduğu raporda, Cemal Kaşıkçı cinayetini onaylayan kişinin veliaht prens Muhammed bin Selman olduğu aktarıldı. ABD istihbarat raporunda, “Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Türkiye’nin İstanbul kentinde yakalanması ya da öldürülmesine yönelik operasyonu onayladığı sonucuna ulaştık” ifadesi yer buldu.

Cinayet işleyenler Prens’in bilgisi dışında hareket etmedi

Muhammed Bin Selman’ın cinayetin işlendiği dönemde, çevresinde kendisine tehlike yaratacak herkesi susturmasına dikkat çekilen raporda, “Bu sonuca, Prens Muhammed bin Selman’ın, ülkede karar alma mekanizmalarını kontrol ettiği, cinayette Prens’in önemli bir danışmanının ve güvenlik ekibinin yer aldığı, Prens’in Kaşıkçı da dahil yurt dışındaki muhalifleri susturmak için şiddet içerikli adımlar attığı gerçeklerini baz alarak ulaştık” ifadesi yer buldu. Cinayeti işleyen ekibin, Selman’ın emirlerini sorgulayamadığını ve ondan habersiz hareket etmedikleri aktarıldı.

Kaçıkçı’yı öldürmek için İstanbul’a gelen 15 kişilik ekip, 2 Ekim’de İstanbul’a vardı. Ekipte Selman için çalışan kişiler de yer alıyordu. Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndan çıkmamış, öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı tespit edilmişti. 

Yorumlar kapalı.