ABD medyası: Biden yönetimi, Selman’ın ekonomi planını baltayabilir!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) medyası, Biden yönetiminin Trump yönetimine kıyasla daha az Suudi yanlısı bir politika izlediğine dikkat çekerek, bu durumun Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın ekonomi planını baltayabileceğini kaydetti.

selman2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman, ülkesini “Vizyon 2030” planı ile hem bölgesel hem global anlamda ticaret ve finans merkezine dönüştürmeyi amaçlıyor. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) merkezli Bloomberg, söz konusu planın Selman’ın itibarı nedeniyle risk altında olduğuna dikkat çekti. Bloomberg’de yer alan haberde, Selman’ın sicilinde iki büyük lekenin bulunduğu ve söz konusu lekelerin asla silinemeyeceği ifade edildi. Bu lekelerden birincisi Yemen Savaşı olarak aktarılırken, ikinci ise Cemal Kaşıkçı cinayeti olarak bildirildi. Haberde, Biden yönetiminin Trump yönetimine kıyasla daha az Suudi yanlısı bir politika izlediği vurgulanarak, bu durumun Selman’ın ekonomi planını baltayabileceği ifade edildi.

Yatırım yapmak istemiyorlar!

10 Mart 2021 tarihinde konsey toplantısının düzenlendiği hatırlatılan haberde, Washington’da bulunan Suudi Büyükelçiliği Sözcüsü Fahad Nazer’in yaptığı çağrıdan bahsedildi. Haberde, Nazer’in yatırımcıları Suudi Arabistan’a gelmeye ve ülkesine yardımcı olmak üzere yatırım gerçekleştirmeye davet ettiği kaydedildi. Fakat yatırımcılardan birinin söz konusu daveti kabul etmediği ve “bu çağrının heyecanlandırdığını ancak Kaşıkçı’yı geçmenin zor olduğunu” söylediği aktarıldı. Haberde, ayrıca Yemen Savaşı’nda yaşanan insani krizin çok büyük boyutlarda olduğuna dikkat çekildi.

“Biden Kral Selman ile temas kuracak”

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Biden’ın Suudi Arabistan ile ilişkilerde Trump kadar rahat olmayacağına dair açıklamada bulunduğuna işaret edilen haberde, Biden’ın bundan sonra Kral Selman ile temas kuracağı vurgulandı. Haberde, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından hazırlanan istihbarat raporuna göre Selman’ın Kaşıkçı cinayetine dâhil olduğu anımsatıldı.

Kaşıkçı raporunda hangi bilgiler yer almıştı?

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından hazırlanan istihbarat raporunda, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Türkiye’de yakalanmasına veya öldürülmesine ilişkin operasyona Selman tarafından onay verildiği ifade edilmişti. Söz konusu raporda, Suudi Arabistan’da karar alma mekanizmalarının Selman tarafından kontrol edildiği belirtilerek, Kaşıkçı cinayetine Selman’ın danışmanı ile güvenlik ekibinin dâhil olduğu kaydedilmişti. Raporda, Kaşıkçı dâhil olmak üzere yurt dışında bulunan muhaliflerin sesini kesmek isteyen Selman’ın şiddet nitelikli hamlelerde bulunduğuna dikkat çekilmişti.

Konsoloslukta öldürülmüştü

Selman’ı sık sık eleştirdiği bilinen Kaşıkçı, Washington Post gazetesinde köşe yazarıydı. Kaşıkçı, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna 2 Ekim 2018 tarihinde gitmiş ancak binadan çıkamamıştı. Kaşıkçı’nın burada cinayete kurban gittiği ve cansız bedeninin parçalandığı tespit edilmişti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tepki göstermişti

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Kaşıkçı cinayetine ilişkin istihbarat raporuna tepki göstermişti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, raporda gerçek dışı iddiaların yer aldığı ve söz konusu iddiaların hükümet tarafından net bir şekilde reddedildiği ifade edilmişti. Açıklamada, Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporda asılsız bilgilerin ve sonuçların yer aldığı belirtilmişti.