“ABD S-400’leri kabullenecek”

ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin, satın aldığı S-400 sistemleri ile ilgili zor dönemi aştığını belirten İtalya’nın eski Dışişleri Bakanı Franco Frattini, bundan sonra Amerika’nın da bunu kabulleneceğini kaydetti.

İtalya-Türkiye ilişkileri ile ilgili ülkesinin basınına konuşan İtalya’nın eski Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı en sonki telefon görüşmesine işaret ederek, İtalya ve Türkiye arasında stratejik bağa ve uluslararası gündemde yer alan önemli konulardan biri olan Türkiye’nin S-400 meselesi ve ABD’nin tutumunu yorumladı.

“Artık oyun bitti”

Franco Frattini, “Beğenin ya da beğenmeyin, Türkiye hiçbir surette vazgeçilmesi mümkün olmayan çok değerli bir stratejik ortak. Oyun artık bitti, hepimiz de bunu biliyoruz. Türkiye S-400 füzelerini kesinlikle Rusya’ya iade etmeyecek.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye aynı zamanda enerji merkezi”

“Türkiye aynı zamanda Kazakistan, Azerbaycan ve Karadeniz üzerinden gelen petrol ve gaz boru hatları sebebiyle halihazırda önemli bir enerji merkezi.” diyen eski Bakan Frattini, Türkiye’nin Libya ile yaptığı MEB (Münhasır Ekonomik Bölge) anlaşmasını da hatırlatarak, Ankara’nın tek bir hamleyle tüm Akdeniz Avrupa’sına gol attığını ifade etti.

Türkiye daha fazla söz sahibi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Fransa önderliğinde bulunan AGİT Minsk Grubu’nun çok uzun süren beyhude çabaları sonrası tek bir telefon görüşmesiyle Dağlık Karabağ bölgesinde ateşkesi sağladığını vurgulayarak, “Dağlık Karabağ ve Kafkasya’da Türkiye ve Rusya artık çok daha fazla söz sahibi.” dedi.

“Türkiye’nin dostları…”

Türkiye’nin Rusya, Çin ve İran üçlüsünün eksenine girmemesi amacıyla Dışişleri Bakanı olarakg örev yaptığı dönemde İngiltere ile beraber “Türkiye’nin dostları” ismini verdikleri bir grup kurduklarını belirten Franco Frattini, Alman Başbakan Schröder ile Fransız Cumhurbaşkanı Chirac’ın hemen kapıları kapattığını kaydederek, “Bu çok dikkatsiz ve düşüncesiz bir hareketti. Bugün tamamen çıkarlarımıza aykırı olan bir Ankara-Moskova-Tahran eksenine şahit oluyoruz.” diye konuştu.