ABD ve İran arasında yeni gelişme: Viyana’da görüşmeler başladı!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) yönetimi, nükleer anlaşmaya tekrar canlılık kazandırılması amacıyla Viyana'da gerçekleştirilen görüşmelere katılım gösteriyor.

abd_iran

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) yönetimi, Donald Trump döneminde çöküşe uğrayan nükleer anlaşmaya tekrar canlılık kazandırılması amacıyla harekete geçti. Joe Biden yönetimi, bu kapsamda Viyana’da yapılan görüşmelere katılım gösteriyor. Biden, İngiltere, Almanya, Çin, Rusya ve Fransa’nın da yer aldığı nükleer anlaşmaya ABD (Amerika Birleşik Devletleri) olarak geri dönmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Yaptırımların kaldırılması gerekiyor!

Fakat Biden’ın, öncelikle Trump döneminde İran’a yönelik hayata geçirilen yaptırımlara son vermesi gerekiyor. Aynı zamanda İran’ın, nükleer çalışmalarını önceden anlaşma sağlanan düzeye çekmesi şart. İran, daha önceden yaptığı açıklamada, yaptırımlara son verilmediği sürece ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ile direkt olarak görüşmeyeceğini ifade etmişti. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) yetkililerinin, Viyana’da İranlı yetkililer ve İngiltere, Almanya, Çin, Rusya ve Fransa’dan gelen yetkililerle farklı odalarda oturacağı öğrenildi. Avrupalı yetkililerin de mekik diplomasisine aracı olacakları bildirildi.

“Zor bir müzakere süreci olacak”

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, sıkıntıların boyutunu asla basite indirgemediklerini ifade etti. Yolun başında olduklarını belirten Price, zor bir müzakere sürecinin kendilerini beklediğini, bu nedenle hemen ilerleme kaydedebileceklerini düşünmediğini söyledi. Price, İran ile karşılıklı uyum sağlamak için gerekli olan zemini hazırlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

“Yaptırımlara son vermenin yöntemleri ele alınacak”

İran Dışişleri Bakanlığı, Viyana’da yapılan görüşmelerde İran’a yönelik yaptırımlara son vermenin yöntemlerinin ele alınacağını duyurdu. İran Hükümet Sözcüsü Said Hatipzade, bu görüşmelerin bir sonuca ulaşabilmesi için ABD’ye (Amerika Birleşik Devletleri) yükümlülüklerinin anımsatılması ve söz konusu ülkenin verdiği sözlere bağlı kalması gerektiğini söyledi.

Mayıs ayına kadar ilerleme kaydedilebilir

AB (Avrupa Birliği) arabulucuları, 2021 senesinin Mayıs ayına dek görüşmelerde ilerleme kaydetmeyi temenni ediyor. Söz konusu yetkililer, 2021 senesinin Haziran ayında İran’da gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle süreçte gecikme yaşanabileceğini düşünüyorlar.

Ne olmuştu?

Eski ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Trump, 3 sene önce nükleer anlaşmadan çekilmişti. Bunun üzerine söz konusu anlaşma fiili olarak geçerliliğini yitirmişti. Trump, İran’ın üstünde baskı kurmak amacıyla ekonomik anlamda yaptırımlar getirmişti. İran, nükleer silah yapımını hedeflemediğini ileri sürmüş, nükleer anlaşmada yer alan taahhütlerinin bazılarından geri adım atmak zorunda kalmıştı.