Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

4 Ocak 2021 Pazartesi 11:40:10

ABD’de 11 Cumhuriyetçi senatörden Kongre’ye çağrı!

ABD’de 11 Cumhuriyetçi senatör, 3 Kasım’da gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinin sonuçlarına itiraz etti. Ortak bildiri yayımlayan senatörler, Joe Biden’ın resmen başkan olacağı 20 Ocak’tan önce hızlı şekilde bir araştırma yapılması gerektiğini kaydediyor.

ABD’de 3 Kasım’da yapılan ve Demokrat Joe Biden’ın 306 delegeye ulaşarak kazandığı başkalık seçimiyle  ilgili tartışmalar sürüyor. Başkan Donald Trump’ın seçimin çalındığına yönelik iddiaları henüz kanıtlanabilmiş değil. Postayla kullanılan oylarda hile yapıldığını kaydeden Trump, 6 Ocak’ta düzenlenecek büyük miting için hazırlıklarını sürdürüyor. Trump’ın bu iddiasına 11 Cumhuriyetçi senatörden destek geldi.

“Hemen komisyon kurun, 10 günde inceleyin”

Başkan Donald Trump’ın seçimin çalındığına dair iddialarına destek veren Cumhuriyetçi senatörlerin başında Ted Cruz geliyor. Cruz öncülüğündeki 11 senatörün yayımladığı ortak bildiride, seçimlerde bazı eyaletlerde hile yapıldığı iddiaları öne sürülüyor. Seçimlerden şikayetçi olan 11 senatör, Kongre’nin acil bir şekilde konuyla bir komisyon görevlendirmesi gerektiğini aktarıyor. Bu aciliyetin nedeni ise Joe Biden’ın 20 Ocak’ta yemin ederek resmen başkanlık koltuğuna oturacak olması!

6 Ocak’ta Kongre seçim sonuçlarını tescil edecek!

Sonuçlara itiraz eden senatörleri 6 Ocak çarşamba günü seçim sonuçlarını resmen tescil edecek olan Kongre’nin kararına da itiraz edecek. Gereken incelemenin yapılmaması halinde seçimlerin üzerindeki büyük şüphenin giderilemeyeceğini aktaran senatörler, konunun hızlı şekilde incelenmesi gerektiği görüşünde birleşiyorlar. ABD genelinde bulunan 538 seçici delegenin 306’sını kazanan Demokrat Joe Biden’ın resmen başkan olmasına 3 haftadan az bir süre kaldı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı