Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

7 Ocak 2021 Perşembe 15:17:43

ABD’de son iki Senato koltuğuna Demokratlar çok yakın! Biden’ın yasa tasarıları daha kolay geçecek!

ABD’de Senato’daki koltuk sayısının belirleneceği seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre kalan son iki koltuğu Demokrat adaylar kazandı. Kongre’deki koltuk sayısı 50-50’de eşitlendi ancak “Senato Başkanı” olacak Kamala Harris’in varlığı, işleri Demokratlar lehine çevirecek. Bu sonuçlar kesinleşirse Joe Biden’ın yasa tasarılarının Kongre’den geçişi daha da kolaylaşacak.

ABD’de 3 Kasım’da yapılan seçimlerde 100 koltuklu Senato’da Cumhuriyetçiler 50, Demokratlar ise 48 koltuk kazanmıştı. Kalan iki koltuğun hangi partiye gideceği Georgia’da dün yapılan seçimler sonucu belli olacak. Şayet iki koltuğun birini dahi Cumhuriyetçiler alırsa, ABD’de 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturacak olan Joe Biden’ın yasa tasarılarını geçirmesi zorlaşacak. Ancak Demokratlar iki koltuğu da kazanırsa Senato’daki sandalye sayısı 50-50 olacak. Eşitlik halinde Biden’ın yardımcısı olan Kamala Harris’in Senato oylamalarındaki rolünün belirleyici olacağı ve durumu Demokratların lehine döndüreceği belirtiliyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre Demokrat adaylar kazandı!

İki kritik Senato sandalyesi için yapılan seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre Demokrat adayların yarışı kazandığı bildirildi. Associated Press’in (AP) haberine göre yüzde 50,7 oy toplayan Demokrat aday Raphael Warnock, Cumhuriyetçi Senatör Kelly Loeffler’ı geçti. Diğer koltuk için yapılan seçimde de Demokrat Jon Ossoff yüzde 50,3 oy aldı ve Cumhuriyetçi David Perdue’yu geride bıraktı.

Kamala Harris’in varlığı işleri değiştiriyor!

Şayet henüz resmi olmayan bu sonuçlar kesinleşirse Senato’daki koltuk sayısı 50-50 olacak. Her ne kadar koltuk sayısı eşit olsa da Demokrat Başkan Joe Biden’ın yardımcısı olan Kamala Harris’in varlığı, ibreyi Demokratlardan yana çeviriyor. “Senato Başkanı” olacak Kamala Harris’in oyuyla, berabere biten oylamalarda Demokratlar 1 oy farkla öne geçecek. Böylece Biden hükümetinin yasa tasarıları Kongre’den kolaylıkla geçebilecek.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı