ABD’den S-400 açıklaması: Akar ve Austin çözmezse kim çözecek?

Eski ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakan Yardımcısı Mark Kimmitt, S-400 hava savunma sistemlerinin radarlarına takılan verilerin rakip ülkelerin eline geçebileceğini belirterek, bunu Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Savunma Bakanı Lloyd Austin'in bu sorunu çözüme kavuşturmaya çalıştığını söyledi. Kimmitt, "Akar ile Austin çözüme kavuşturamazsa kim yapacak? Hiçbir fikrim yok." dedi.

mark_kimmitt1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakan Yardımcısı Mark Kimmitt, Türkiye ile Rusya arasında gerginliğe yol açan S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bakan Yardımcısı Kimmitt, YPG terör örgütü ile ABD (Amerika Birleşik Devletleri) arasındaki yakınlığın Türkiye ile yakınlığa zarar verdiğini söyledi.

“Müdahalede bulunmamız şarttı”

Kimmitt, ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) 11 Eylül saldırısının ardından karşılık vermeye gereksinim duyduğunu ifade ederek, ülkesinin hem terörizme hem de tehditlere doğrudan müdahalede bulunmasının şart olduğunu belirtti. Suriye’deki mevcut duruma baktığında yapılacak çok işin bulunduğunu fark ettiğini aktaran Kimmitt, Amerikan güçleri ile Türk güçleri arasındaki operasyonel bölge değişiminde başarı sağlandığını söyledi. Kimmitt, Suriye’deki insani kriz ile mevcut siyasi duruma ise bütün dünya tarafından müdahalede bulunulması gerektiğini ifade etti.

“Türkiye ile ittifak zarar görüyor”

ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) PKK ve YPG arasındaki ilişkiyi doğrudan reddettiğini şimdiye kadar hiç işitmediğini aktaran Kimmitt, Obama yönetiminde görevli dışişleri bakanı tarafından söz konusu ilişkinin kabul edildiğini söyledi. Kimmitt, Türkiye ile ittifaka zarar verildiğini belirterek, orta yol bulunmasından yana olduğunu ancak buna hazır olunmadığını ifade etti.

“S-400’ler endişe verici”

NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) sürekli çalışması gerektiğini aktaran Kimmitt, ittifakta bulunan ülkelerin ortak menfaatleri doğrultusunda çalışmaları gerektiğini kaydetti. Kimmitt, Türkiye’nin NATO’daki (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) en büyük kara kuvvetlerinden birine sahip olduğunu ifade ederek, bu nedenle söz konusu ülkenin ittifakta durmasının büyük bir önem arz ettiğini söyledi. Fakat Türkiye’nin aldığı S-400’lerin endişe verici olduğunu aktaran Kimmitt, S-400’lerin rakip ülkelere teknolojik veri aktarımına neden olacak zafiyetler taşıyabileceğini ifade etti.

“Akar ve Austin çözmek için çaba harcıyor”

Kimmitt, S-400 hava savunma sistemlerinin radarlarına takılan verilerin yanlışlıkla rakip ülkelerin eline geçebileceğini belirterek, söz konusu meselenin çözüme kavuşturulması gerektiğini dile getirdi. Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Savunma Bakanı Lloyd Austin’in bu sorunu çözüme kavuşturmaya çalıştığını aktaran Kimmitt, “Akar ile Austin çözüme kavuşturamazsa kim yapacak? Hiçbir fikrim yok.” dedi. Kimmitt, böyle komutanların orduların başında olmasının harika bir şey olduğunu ifade etti.

“Radar sistemi kaygı verici”

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına değinen Kimmitt, S-400’ler tarafından F-35’lerde bulunan gizli bilgilerin saptanabileceğini belirtti. Kimmitt, ABD’yi (Amerika Birleşik Devletleri) füzelerden değil radar sisteminden endişelendiğini ifade ederek, radar sisteminde bulunan bilgilerin rakip eline geçmesi durumunda Türkiye’nin yanı sıra F-35’leri alan ülkelerin ve şirketlerin büyük bir tehdit altında olacağını söyledi.