ABD’den Yunanistan’a “dilenci” muamelesi!

Türkiye korkusu Yunanistan'ı Fransa ve ABD'den silah alımına zorladı. ABD'den fırkateyn almak için anlaşan Yunanistan'a eski gemilerin verileceğini öğrenen Yunan basınından eleştiri geldi. Amerika'nın Atina eski ataşesi ise Yunanlara çok ağır cevap verdi.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yunanistan, Doğu Akdeniz’de Türkiye karşısında güçlü durabilmek için Türkiye düşmanlarıyla askerî tatbikatlar yapıyor ve ekonomik çöküşe rağmen silah alımlarına imza atıyor.

Özellikle Türkiye’ye coğrafi konumu itibarıyla deniz ve hava kuvvetlerini güçlendirmek isteyen Atina yönetimi, ABD ve Fransa’nın çöplük durumundaki eski gemi ve uçaklarını envanterine eklemeye hazırlanıyor.

En son Amerika Birleşik Devletleri’yle yapılan deniz kuvvetlerine takviye anlaşması sayesinde envanterine ABD fırkateyni katmaya hazırlanan Yunan ordusu, Yunan basınının eleştirisine maruz kaldı. “Modernizasyon projesi” kılıfıyla eski bir ABD gemisinin Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nin envanterien girecek olmasını eleştiren Yunan medyası, hiç beklenmedik bir cevap aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nin eski Atina Askerî Ataşesi Robert Palm, resmen Yunanistan’ı dilenci yerine koydu.

“Dilencinin seçme hakkı yoktur”

5 milyar avro bütçeyle deniz kuvvetlerini modernize etme planı yapan Yunanistan’ın Amerika’dan alacağı fırkateyni eleştiren medyaya Twitter’dan yanıt veren Robert Palm, skandal seviyesinde ifadeler kullandı.

Twitter’da Yunan kullanıcı iki farklı fırkateynin fotoğraflarını kullanarak birinin altına “Benim istediğim”, diğerinin altına “Bana verilen” ifadesini yazdı. ABD’li eski diplomat Robert Palm bu tweetin altına yanıt olarak “Dilenciler seçici olamaz” ifadesini koydu.

Robert Palm’in cevabı karşısında şok olan Yunanlar, sosyal medya üzerinden büyük tepki gösterdiler.

Atina’nın modernizasyon programı

Ekonomik çöküş içinde olması zaten en çok eleştirilen konu iken üstüne bir de para etmeyecek modernizasyon harcamalarına girildiği için tepki gösterilen Atina yönetimi, tüm eleştirilere rağmen Türkiye korkusu sebebiyle ABD ve Fransa ile anlaşmalar yaparak askeri gücünü artırmak istiyor.

ABD, “eskidi” gerekçesiyle envanterinden çıkarmaya hazırlandığı gemilerden bazılarını Yunanistan’a vermeyi, Fransa ise Georges Leygues Sınıfı Denizaltı Savunma Harbi Firkateyni olan “Latouche-Tréville” ve Cassard Sınıfı Hava Savunma Firkateyni olan “Jean Bart”ı Yunan Donanması’na hibe etmeyi teklif etmişti.

Her iki firkateyninde hayli yaşlı olduğu, fonksiyonel olmadığı, görsellik dışında olası bir operasyonda hiçbir etkisinin olmayacağı gerekçesiyle Fransız Donanması envanterinden çıkarılmaya hazırlandığı belirtilmişti.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünü ve Türkiye’nin diyalogdan ve adilane paylaşımdan yana olduğunu hatırlatarak, Yunanistan’ın öyle birkaç uçak birkaç gemi satın almasıyla Türkiye karşısına geçemeyeceğini söylemişti.