Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

6 Ocak 2021 Çarşamba 09:03:31

ABD’nin Georgia eyaletinde kritik oylama yapıldı! Kongre’de kim üstünlük sağlayacak?

ABD’nin Georgia eyaletindeki Senato seçimlerinde oylar kullanıldı, heyecanlı bekleyiş başladı. Seçim sonucu Demokratların istediği gibi çıkmazsa, 20 Ocak’ta Başkanlık koltuğuna oturacak olan Joe Biden’ın yasa tekliflerini geçirmesi zorlaşacak.

ABD’de yapılan seçimler sonrası Senato’da Cumhuriyetçiler 50 koltuk, Demokratlar ise 48 koltuk kazanmıştı. Kalan iki koltuk için Georgia eyaletinde yapılan oylama sona erdi. Cumhuriyetçi senatörler olan Kelly Loeffle ve David Perdue’ın, Demokrat senatörler Raphale Warnock ve Jan Ossoff ile mücadelesi kıyasıya sürüyor. İki Demokrat senatör aynı anda yarışı kazanırsa Senato’daki sandalye sayısında 50-50 eşitlik meydana gelecek. Peki Kongre’deki koltuk sayısı neden bu kadar önemli?

ABD Kongresi’ndeki koltuk sayısı neden bu kadar önemli?

ABD Kongresi’ndeki koltuk sayısının neden bu kadar önemli olduğu merak ediliyor. Şayet Cumhuriyetçi senatörler yarışı kazanırsa Senato’da çoğunluğu sağlayacak olan Cumhuriyetçiler, Joe Biden’ın 4 yıl boyunca geçirmeyi planladığı yasa tasarılarının kabul edilmesini zorlaştıracak. Bu da Joe Biden’ın 4 yıl boyunca bir hayli zorlanacağı anlamına geliyor.

Öte yandan iki Demokrat senatör de kazanırsa Senato’daki sandalye sayısı 50-50 olacak ancak bu durumda Demokratların işi kolaylaşacak. Çünkü Senato oylamalarında Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in oyu belirleyici olacak ve Biden’ın tasarıları Senato’dan kolaylıkla geçebilecek.

Biden’ın ilk başkanlık dönemi zor mu geçecek kolay mı?

Georgia’da yapılan Senato seçimleri ABD’nin bundan sonraki 4 yılı için bir hayli önem arz ediyor. Oylama sonuçlarının netleşmesinin birkaç gün alacağı bekleniyor. İki Cumhuriyetçi senatörden biri bile kazanırsa Başkan Joe Biden’ın ilk başkanlık dönemi zorluk içinde geçebilir. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kazanan Demokratlar şayet Senato seçimlerinde de kalan iki koltuğu alırsa bir sonraki seçime kadar rahat bir nefes alacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı