ABD’nin İncirlik’teki nükleer bombaları gitti mi?

FAS (Amerikan Bilim Adamları Federasyonu), Amerika Birleşik Devletleri'nin son senelerde Avrupa'da bulunan taktik nükleer silah sayısını yaklaşık 3'te 1 azalttığını bildirdi. FAS, nükleer bombaların büyük bölümünün İncirlik Üssü'nde bulunduğunu fakat minimum %30'unun İncirlik'ten çıkarıldığını kaydetti. FAS, ABD'nin bu kararının nedenini ise "15 Temmuz işgal girişimi sonrası ABD-Türkiye ilişkilerinin kötüye gitmesi ve Türkiye'nin ABD'nin İncirlik'e erişimini engelleme ihtimali!"

incirlik_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FAS (Amerikan Bilim Adamları Federasyonu)’tan Matt Korda ve Hans Kristensen’in, Amerika Birleşik Devletleri nükleer gücüne dair hazırladığı raporda, Avrupa’da bulunan B61 nükleer yer çekim bombasının sayısının 150 adetten 100 adete kadar düşürüldüğünü bildirdi.

ABD’den resmî açıklama yok!

Sputnik’te yer alan habere göre Washington yönetiminden FAS’ın bu raporuna karşı herhangi bir açıklama gelmedi. Washington’ın, ABD’nin Avrupa’daki taktik nükleer silah sayısında azaltmaya gidip gitmediği ile ilgili sessiz kalması dikkat çekti.

Rus yetkili: ABD değişikliğe gittiyse bunu bildirmeliydi

Rusya’da yayın yapan Kommersant gazetesi ise Rusya’nın sıkça ABD’ye “nükleer silahlarını Avrupa’dan çek” dediğini hatırlatarak, Rusya devlet kuruluşları içinden kaynakların verdiği bilgiyi aktardı. Bu kaynaklar, Amerika ya da NATO’nun kapalı kanalları kullanmak suretiyle Avrupa’daki nükleer silah sayısını azalttığını bildirmediğine vurgu yaptı. Kommersant gazetesine bilgi veren kaynaklardan biri ise, nükleer cephane sayısı değişmişse bu değişikliğin bildirilmesi gerektiğini belirterek, bombaların işlevselliği ve hassasiyetini iyileştirme amaçlı modernizasyon ile ilgili bir geri çekme olmuş olabileceğini ifade etti.

İncirlik’teki nükleer bombalar sessizce götürüldü

FAS’ın raporunda yer alan verilere göre, ABD’nin nükleer cephaneliğinin büyük bölümü (yaklaşık olarak 50 adet) İncirlik’te bulunuyordu ancak en az 30 adedi 15 Temmuz 2016’dan sonra çıkarıldı.

FAS, ABD’nin bu hamlesinin sebebini ise şu şekilde açıkladı:

“15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişimi yaşandıktan sonra Türkiye ile Amerika arasında ikili ilişkiler ciddi derecede zarar görmüştü. İlişkilerin kötüleşmesi sonrası ABD yönetimi, Türk hükümetinin İncirlik Üssü’ne erişmeleri konusunda engelleme çıkarma olasılığını değerlendirdi. Darbe sonrası yaşanan olaylardan sonra Amerikan yönetimi silah tahliyesini görüşmeye başladı. Tahliye hızlı bir biçimde gerçekleşti ama bunu açıklamadı.”

FAS’ın raporunda imzası bulunan Hans Kristensen ise Kommersant gazetesine yaptığı açıklamada, ABD’nin gizlice silah çıkarma girişiminde bulunması gibi olayların her zaman sessizce yapıldığı yorumunda bulundu.

Alman medyası da 2020 senesinde, Büchel üssünde bulunan Amerikan bombalarının bir bölümünün yeni modifikasyon olan B61-12’yle değiştirildiği haberlerini yapmıştı.