Afgan hükümeti yeni Afganlar arası toplantıya katılabilir

Afganistan Hükümeti, yaptığı açıklamada, Afganistan Hükümeti'nin Katar'da bir barış anlaşması için Afganlar arası bir toplantıya davet edildiği

Afgan hükümeti yeni Afganlar arası toplantıya katılabilir
Afganistan Hükümeti, yaptığı açıklamada, Afganistan Hükümeti'nin Katar'da bir barış anlaşması için Afganlar arası bir toplantıya davet edildiğini söyledi.

İkinci toplantıyı, radikal Taliban hareketi ve hukuk politikacılarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirmenin 14-15 Nisan tarihleri ​​arasında yapılması gerektiğini hatırlayın. İlk Afganlar arası toplantı, Afganistan Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Eşref Ghani'nin IRA hükümetinin temsilcilerinin bulunmamasından memnuniyetsizliğini dile getirmesiyle Şubat ayının başlarında Moskova'da gerçekleşti.

Gelecekte, toplantıya katılanların kompozisyonlarının genişletilebileceği ve delegelerin resmi Kabil'den katılımının müzakerelere hazır olması bekleniyor. Yakın tarihli bir konuşmada, başbakan olaya davet edildiğini onayladı, ancak katılım hakkındaki nihai kararın henüz hükümet tarafından verilmediğini açıkça belirtti. Abdullah Abdullah’a göre, ilgili adımın yanı sıra hükümet delegasyonunun kompozisyonunun belirlenmesi de Afganistan’daki istişareler temelinde yapılabilir. Bu şekilde ülkenin liderliğinin ve siyasi çevrelerinin barış konusunda ortak bir konuma gelebilecekleri varsayılmaktadır. Öte yandan, Moskova’daki önceki Afganlar arası toplantıya katılanlar arasındaki kaynaklar, hükümetin diyaloga lider parti olarak değil, ülkenin uzlaşmasını isteyen gruplardan birinin temsilcisi olarak katılabileceğini belirtti.
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2019, 18:26
YORUM EKLE