Afganistan Başbakanı geçici bir hükümet kurulmasına karşı çıkıyor

Hükümet başkanı, Afganistan Anayasası'nın 17. yıldönümünde gerçekleşen bir etkinlikte konuştu. Abdullah Abdullah, yaptığı açıklamada, radikal

Afganistan Başbakanı geçici bir hükümet kurulmasına karşı çıkıyor
Hükümet başkanı, Afganistan Anayasası'nın 17. yıldönümünde gerçekleşen bir etkinlikte konuştu. Abdullah Abdullah, yaptığı açıklamada, radikal Taliban hareketi ile müzakereleri kolaylaştırmak amacıyla ülkenin temel yasalarını ve devlet siyasi sistemini değiştirme olasılığına ilişkin raporları yorumladı.

Bu madde Amerikan Rand şirketi tarafından geliştirilen ve Afgan liderliği tarafından değerlendirilmek üzere teklif edilen Taliban ile barış anlaşması taslağına dahil edilmiştir.
Dış güçlerin önerisinde devrimci değişim olasılığı, resmi Kabil'in güvensizliğine neden oldu. Diğer hükümet yetkilileri gibi, Abdullah Abdullah da bu tür değişikliklerin kabul edilemez doğasını vurguladı.

Başbakan, yeni devletin biçimlendirici aşamasında olduğu Taliban rejiminin devrilmesinden kısa bir süre sonra Afganistan'da geçici bir hükümetin mevcut olduğunu hatırladı.
Abdullah, “Şu anda bu tür önlemlerin alınacağını sanmıyorum, politikacılarımız bunun olmayacağını anlamalılar” dedi. “Bu olursa Afganistan'ın çıkarına olmayacak.”
Başbakan, barış süreci çerçevesinde, silahlı muhalefetin varolan hükümetle ve ülke vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerini teyit eden anayasa ile uğraşmak zorunda kalacağını vurguladı.
Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Sima Samar da dahil olmak üzere diğer politikacılar, milletvekilleri ve insan hakları aktivistleri Afganistan’ın temel yasalarını desteklemek için konuştu.

Buna karşılık, ikinci Afganistan Devlet Başkan Yardımcısı Muhammed Sarvar Danimarkalı, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) liderliğiyle yapılan barış anlaşması taslağını görüşerek, böyle bir girişimin vatandaşların hak ve özgürlüklerini riske sokarak barış sürecini ilerletmek için gerçek çabaları engellediğini söyledi. Afgan hükümetinin rolü.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 17:12
YORUM EKLE