Afganistan, Kazakistan'ı stratejik ortağı olarak görmek istiyor

Kazakistan Dışişleri Bakanı Beibut Atamkulov, Afganistan Büyükelçisi Farhad Azimi ile Astana'da bir araya geldi.  Orta Asya bölgesindeki entegrasyon s

Afganistan, Kazakistan'ı stratejik ortağı olarak görmek istiyor
Kazakistan Dışişleri Bakanı Beibut Atamkulov, Afganistan Büyükelçisi Farhad Azimi ile Astana'da bir araya geldi.  Orta Asya bölgesindeki entegrasyon süreçleri çerçevesinde Afganistan ile işbirliğini, iki taraflı ve çok taraflı formatlar işbirliğimizi olumlu yönde etkileyecektir. Kazakistan Afganistan'daki barış sürecine ve yeniden yapılanmaya yıllardır katkıda bulunuyor. ”Dedi.
Kazakistan ve Afganistan arasında karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin ilerici dinamikleri ve karşılıklı ticaretteki göstergelerin artması dikkat çekti. Aynı zamanda, ticaret ve ekonomik işbirliğinin potansiyelinin umutları olduğu vurgulandı.
Kazakistan’ın Afganistan’a tahıl ve ürünlerinin ihracatını arttırmak, transit ulaşım ve insani alanlarda işbirliği ve etkileşimi güçlendirmek, Afganistan’da demiryolu ve altyapı projelerini uygulamak ve ayrıca Afganistan’a yönelik Kazakistan’daki eğitim programlarını sürdürmekle ilgilendiği belirtiliyor. Askeri-teknik işbirliği, ikili işbirliğinin olası yönlerinden biri olduğunu söylüyor.

Buna karşılık Afganistan Büyükelçisi, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'e ülkesine gösterdiği ilgi için teşekkür etti. “Kazakistan'ın Afganistan'ın gelişimindeki rolünü takdir ediyoruz. BM Güvenlik Konseyi’nin daimi olmayan bir üyesi olarak, ilk defa Kabil’deki Konsey heyetine bir gezi organize ettiniz. Kazakistan'ı, ortak sınırların olmamasına rağmen, dostane komşumuz olarak görüyoruz ”dedi.

Afgan diplomatı, ülkesinin liderliği adına Kazakistan ile Afganistan arasındaki ilişkileri stratejik bir seviyeye getirmek ve ilgili anlaşmayı imzalamak istediğini belirtti. Büyükelçi 'ye göre Afganistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile benzer anlaşmalar imzaladı.

Şu anda Afganistan'ın barışçıl inşasına katkıda bulunan Kazakistan üniversitelerinde sivil meslekler okuyan Afgan öğrencilerin önemli rolü kaydedildi. Bu bakımdan, Afgan tarafı, eğitim hibelerinin sayısını artırma isteğini belirtti. 2010-2021 döneminde, Kazakistan üniversitelerinde 1 binden fazla Afganistan vatandaşı eğitilecektir. Afganistan, Almatı ile Kabil arasındaki iş ilişkilerinin geliştirilmesine hizmet edecek doğrudan uçuşların yeniden başlatılması ve ayrıca Kazakistan işlerinin IRA topraklarındaki projelere aktif katılımıyla da ilgileniyor. İkili ticaret ile ilgili olarak M.Azimi, Kazakistan'ın Afganistan'ın bölgedeki en büyük ticaret ortağı olduğunu söyledi. Afgan makamları, Kazakistanlı şirketlerin Afganistan'daki maden yataklarının gelişimine katılımı da dahil olmak üzere ortak projelere maksimum destek vermeye hazırdır.
Stoiot, Kazakistan ile Afganistan arasındaki 2018 yılı ticaretinin 516,4 milyon dolarlık ihracat da dahil olmak üzere 520,6 milyon dolar olduğunu ve 4,2 milyon dolarlık ithalat yaptığını belirtti.
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 22:49
YORUM EKLE