Ana sayfa DÜNYA Afganistan Seçim Komisyonu Kabil’de ön seçim sonuçlarını yayınladı

Afganistan Seçim Komisyonu Kabil’de ön seçim sonuçlarını yayınladı

0
PAYLAŞ

Pazartesi günü, Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu (NEC), seçimin başkentteki meclis binasına (Wolesi Jirga), Afgan Telgraf Ajansı’nın (AFTAG) Kabil’e yaptığı seçimin ilk sonuçlarını açıkladı.
Rapora göre, Afgan başkentinden adaylar arasından milletvekilleri için 33 adayın yeni mecliste sandalye alması gerekiyor. Yarışmacılar arasında liderler, 12 binden fazla oy alan Ajmal Rahmani, 9.6 binden fazla seçmen tarafından oylanan Abdul Hairhwa ve 7 binden fazla oy kullanan Fida Mohammad Aulfat Saleh, Ahmat Javid Jayhon ve Ramazan Bashardost’du.
Pazhvok haber ajansının bildirdiğine göre, parlamento seçimlerinin sonuçlarına göre dokuz kadın geçti.
Önceki gün, IRA Başbakanı Abdullah Abdullah’ın Bağımsız Seçim Komisyonunu (NEC) Kabil’deki parlamento seçimlerinin sonuçlarını açıklamaktaki gecikmeden dolayı eleştirdiğini ve bunun yakında gerçekleşeceğini umduğunu dile getirdi.
Tolo TV’ye göre, cumhurbaşkanlığı seçiminin Taliban ile yapılan barış görüşmelerinin sonuna kadar ertelendiğini bildirdiğini yine reddetti.
Başkentte yapılan oylamaların mevcut sonuçları, başlangıç ​​niteliğindedir – yüksek olasılıkla, parlamentonun bileşimi, seçim haklarının olası ihlalleri hakkındaki şikayetlerin dikkate alınmasından etkilenecektir.
NIK temsilcileri, şikayetlerin sonuçların açıklanmasından sonraki iki gün içinde kayıt altına alınabileceğini ve şahıs ve tarafların ve kamu kurumlarının ihlal şikayetlerini dosyalayabildiğini bildirdi.
2018’de yapılan parlamento seçimlerinin yapılmasının, toplu işlerden en fazla sayıda ihbar raporuyla birlikte, dolandırıcılık toplu raporlarına eşlik ettiğini belirtmekte fayda var.
Böylece Kabil’deki ilk sayımın bitiminden önce 2.700’den fazla seçim hakkı ihlali iddiası kaydedildi. Ardından, Seçim Kötüye Kullanım Şikayet Komisyonu, yüksek düzeyde dolandırıcılık nedeniyle tüm Kabil seslerini iptal etmeyi ve yeni seçimler yapmayı önerdi, ancak NEC teklifi reddetti.Sosyal Medya ve Mobil Uygulama Üzerinden Bizi Takip Edin!
Android Uygulamamız için Tıklayınız
Facebook Sayfamız için Tıklayınız
İnstagram için Tıklayınız

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here