Afganistan'dan kuru incir ihracatı 47 milyon dolara ulaştı

Afgan Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (ACCI) elde edilen veriler, Afganistan'ın son 10 ayda yaklaşık 47 milyon dolar değerinde incir ihraç ettiğini gösterm

Afganistan'dan kuru incir ihracatı 47 milyon dolara ulaştı
Afgan Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (ACCI) elde edilen veriler, Afganistan'ın son 10 ayda yaklaşık 47 milyon dolar değerinde incir ihraç ettiğini göstermektedir, Afgan Telgraf Ajansı'na (AfTAG).
İstatistikler, son 10 ayda çiftçilerin en az 25.000 ton incir topladığını göstermektedir.
Dubai'deki sergideki Afgan yatırımcılarının incir ihracatı için 35 milyon dolar değerinde ve 10 milyon dolarlık sözleşmeler imzaladıkları belirtiliyor.
Afganistan Ticaret Odası (ACCI) temsilcisi Jan Aga Navid, Afganistan'daki en büyük incir alıcılarının Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada ve bir dizi Avrupa ülkesi olduğunu söyledi.
Navid, “Afgan kuru ve taze meyvelerinin en büyük sorunlarından biri uluslararası standartlara uygun olarak işlenmesi ve paketlenmesi” dedi.
Kuru meyve satıcısı Humayun Mohammadi, “Kilogram başına AFS 800'de [neredeyse 11 dolar] incir satıyoruz” dedi.
Bu arada, Tarım, Sulama ve Hayvancılık Bakanlığı sözcüsü Akbar Rustami, Afgan yatırımcılarının 17-21 Şubat tarihleri ​​arasında Dubai'de düzenlenen Gulfood fuarı sırasında çeşitli ülkelerle incir ihracatı için 10 milyon dolar tutarında sözleşmeler imzaladıklarını söyledi.
Rustami'ye göre, Afgan yatırımcılarının tarım fuarında imzaladıkları toplam sözleşme tutarının 35 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.
Rustami, "Şimdiye kadar, Kandahar incirleri en fazla satışa sahipti ve incir satışı için sözleşmeler imzalandı," dedi.
İncir, Herat, Balkh, Farah, Zabul ve Jowzjan gibi Afganistan'ın büyük illerinde üretilmektedir. Ancak güneydeki Kandahar eyaleti, incir üretim merkezi olarak bilinir, çünkü bu il üzerinden Hindistan'a 34 milyon dolara yakın 6.000 ton kuru incir ihraç edilmiştir.
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 14:55
YORUM EKLE