Ak-Sut fabrikası litre başına 25 soms'e kadar süt alım fiyatlarını yükseltmeye hazır

Ak-Sut Süt İşleme Tesisi, süt alım fiyatlarını litrede 25 soms'a yükseltmeye hazır. Bu, Kırgız Cumhuriyeti Başbakanı Muhammedkalyy Abylgaziyev'in t

Ak-Sut fabrikası litre başına 25 soms'e kadar süt alım fiyatlarını yükseltmeye hazır
Ak-Sut Süt İşleme Tesisi, süt alım fiyatlarını litrede 25 soms'a yükseltmeye hazır. Bu, Kırgız Cumhuriyeti Başbakanı Muhammedkalyy Abylgaziyev'in teşebbüs ziyareti sırasında teşkilat başkanı Kairat Abdulaev tarafından açıklandı.

Abdullaev Başbakan'a tesisin mevcut faaliyetleri, üretim kabiliyetleri ve ürünlerin ihracat hacmini artırmak için aldığı önlemler hakkında bilgi verdi. Osh, Naryn ve Talas oburlarında benzer süt işleme tesislerinin açıldığını ve başarıyla geliştirildiğini bildirdi.

Mohammedkaliy Abylgaziyev, hükümetin yüksek kaliteli ve rekabetçi ürünler üreten ihracata yönelik işletmelere mümkün olan her türlü yardımı sağlayacağını, iş yaratılmasına ve zemindeki sosyal sorunların çözümüne katkıda bulunacağını vurguladı.

Hükümet başkanı, bu gibi gelişmiş şirketlerin çiftçiler ve köylü çiftlikleri ile yeni işbirliği standartları uygulamaları ve karşılıklı olarak yararlı şartlarda hammadde tedariki için etkili formlar getirmeleri gerektiğini vurguladı.

“Süt alım fiyatını artırmak gerekiyor. Geçen yıl, bazı bölgelerde süt alım fiyatları litre başına 13 soms'e düştü ve vatandaşlar fiyatları kabul edilebilir bir seviyede tutmaya yardımcı olmak istedi. Böyle bir pazar durumu kabul edilemez. İnsanlar uygun kar elde etme umudunu yitiriyorlar ”dedi.

Şirketin başkanı Kairat Abdullaev, satın alma fiyatını litre başına 25 soms'a yükseltmek istediğini belirtti.

“Köylülerimizin emeği haklı olmalı. Nüfusun alım fiyatları farklıdır ve aracı yapıların faaliyetlerinden dolayı her zaman yüksek değildir. Bu tür işletmeler nüfustan satın alınan sütün fiyatını artırmak için fırsatlar aramalıdır. Bu, üretimin gelişmesine katkıda bulunacak ve işletmeler için gerekli süt hacminin istikrarlı bir şekilde tedarik edilmesini sağlayacaktır. Buna karşılık köylüler, yeni cinsler elde etmek için hayvancılığın miktarını ve kalitesini artırabilmek için çiftçilikten yeterli bir kar elde edecekler. Kırsal kesimde yaşam standardını yükseltmek ve geliştirmek için bu çok önemli ”dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 15:08
YORUM EKLE