Almanlar, Merkel’e güvenmiyor: Aşı sözünü yerine getirmeyecek!

Almanlar, yaz aylarının sonuna kadar isteyen tüm vatandaşlara koronavirüs aşısının yapılacağına dair söz veren Almanya Şansölyesi Angela Merkel'e güvenmiyor.

merkel

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, koronavirüs aşısı yaptırmak isteyen tüm vatandaşların yaz aylarının bitimine dek aşılanacağını söylemişti. Fakat Almanya’da yaşayan insanların Merkel’e hiçbir şekilde güvenmediği ortaya çıktı. Konuya dair anketi Piyasa Araştırma Enstitüsü YouGov düzenlendi. Söz konusu ankette, Merkel’in aşılama konusundaki açıklamalarına inanılmadığı tespit edildi.

Yüzde 63’ü güvenmiyor!

Ankete göre, Almanya’da yaşayan insanların yüzde 63’lük bölümü, Merkel’in aşılama konusunda yaptığı açıklamalara güvenmiyor. İnsanların yüzde 23’lük bölümü ise Merkel’in verdiği sözleri tutacağını düşünüyor. İnsanların yüzde 14’lük bölümü ise bu konuda herhangi bir düşüncesini aktarmadı.

Hıristiyan Birlik Partileri mensupları ne düşünüyor?

Hıristiyan Birlik Partileri mensuplarına yönelik bir araştırma da gerçekleştirildi. Söz konusu mensuplardan yüzde 53’ünün Merkel’in açıklamalarına güvenmediği ortaya çıktı. Federal Meclis’te bulunan diğer bütün partilerin ise aşılama konusunda verilen sözlere daha az güven duydukları belirlendi. Yeşiller Partisi ile Sol Partisi seçmenlerinin yüzde 61’lik bölümü, Merkel tarafından yapılan açıklamaların inandırıcı olmadığını düşünüyor. Sosyal Demokrat Partisi seçmenlerinin yüzde 63’ü, Hür Demokratik Parti seçmenlerinin yüzde 73’ü, Almanya için Alternatif Partisi seçmenlerinin yüzde 82’si de Merkel’e güvenmiyor.

Almanya aşılama tablosu

Merkel, Almanya’da 21 Eylül 021 tarihine kadar koronavirüs aşısı yaptırmak isteyen bütün vatandaşların aşılanacağını söylemişti. 27 Aralık 2020 tarihinde aşılamanın başladığı Almanya’da şimdiye dek 14 milyon 370 bin civarında insana koronavirüs aşısı uygulandı.

Almanya koronavirüs tablosu

Almanya’da şu ana kadar 2 milyon 895 bin 631 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 77 bin 557 can kaybı gerçekleşti.

Sağlık Bakanı Spahn söz verdi!

Almanlar, koronavirüsle mücadele konusunda alınan önlemlerden rahatsız olmaya başladı. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, koronavirüs aşısının iki dozunu da yaptıran kişilere yönelik hareket serbestisi sözü verdi. Fakat Spahn, bu konuda herhangi bir tarih belirtmedi. Koronavirüsü kontrol altında tutmak için başlatılan aşılama programına hız kazandırmak isteyen Spahn, koronavirüs aşısının iki dozunu birden yaptıran kişilerin karantina ve test yükümlülükleri olmadan alışverişe gidebileceklerini, seyahat edebileceklerini ve kuaföre gidebileceklerini söyledi. Almanya’nın çoğu eyaletinde kuaföre ya da alışverişe gidebilmek için negatif test sonucu isteniyor. Öte yandan, söz konusu ülkeye uçakla gelen bütün yolcuların da negatif test sonucu sunmaları gerekiyor.

Aşı yaptıranlar koronavirüs bulaştırmıyor mu?

Robert-Koch Enstitüsü, koronavirüs aşısının iki dozunu da en az 15 gün önce yaptırmış kişilerin, kısa bir süre önce koronavirüs testi negatif sonuçlanmış kişilere kıyasla koronavirüsü bulaştırma ihtimallerinin daha az olduğunu duyurmuştu. Konuya dair hazırlanan raporda, aşı yaptıran insanların, koronavirüsün bulaşmasında herhangi bir role sahip olmadıkları ifade edilmişti.