Almanya’dan kritik seyahat kararı: Türkiye de var!

Almanya, koronavirüs aşısının her iki dozunu da yaptıran kişilerin, istedikleri gibi seyahat edebilecekleri ifade edildi. Söz konusu listede Türkiye'nin de yer aldığı bildirildi.

almanya_koronavirüs

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’da koronavirüse karşı aşılama programı yürütülüyor. Söz konusu ülkede aşıların her iki dozunu da yaptıran kişilerin, istedikleri gibi seyahat edebilecekleri öğrenildi. Bunun için aşı pasaportlarına gerekli bilgilerin eklenmesi gerektiği ifade edildi. Aşı pasaportuna sahip olan kişilerin, AB (Avrupa Birliği) ülkelerinde ve dışında rahatlıkla seyahat edebilecekleri bildirildi.

Kaç kişiye ikinci doz uygulandı?

Almanya’da şu ana kadar 4,5 milyon insana koronavirüs aşısının ikinci dozu da uygulandı. Robert Koch Enstitüsü, konuya dair hazırladığı bir raporda, koronavirüs aşısının her iki dozunu da yaptıran kişiler için 15’inci günün ardından karantina veya test zorunluluğunun geçerli olmayacağını bildirdi. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, koronavirüs aşısının her iki dozunu yaptıran kişilere “Akdeniz ve Almanya içi seyahat” vaat etti.

Türkler Almanya’ya gidebilecek mi?

Almanlar, tatil için genellikle Türkiye’yi tercih ediyor. Türkiye’de yaşayan insanların Almanya’ya seyahat edip edemeyecekleri ise henüz belirsiz. Aşı pasaportunda sadece Almanya ve AB’de (Avrupa Birliği) onay verilmiş aşılar bulunacak. Söz konusu aşılar; Johnson & Johnson, AstraZeneca-Oxford, Moderna, Pfizer-BioNTech. Türkiye’de Pfizer-BioNTech aşısı birkaç gün önce uygulanmaya başlandı. Bu nedenle nasıl bir yol haritası izleneceği hala bilinmiyor.

İki doz aşı yaptıranlara hangi haklar tanınacak?

Almanya Sağlık Bakanı Spahn, aşılama programına hız kazandırmaya çalıştıklarını belirterek, koronavirüs aşısının her iki dozunu da yaptıran kişilerin test yaptırmadan ve karantinaya girmeden seyahat edebileceklerini, alışveriş yapabileceklerini ve kuaföre gidebileceklerini söyledi.

Spahn, koronavirüs aşısının her iki dozunu da yaptıran kişilere seyahat serbestisinin ne zaman tanınacağını ise henüz açıklamadı. Almanya’da genel olarak kuaföre ve alışverişe gidebilmek için negatif test sonucunun ibraz edilmesi gerekiyor. Almanya’ya uçakla gelen bütün yolcuların da negatif test sonucu ibraz etmeleri şart. Söz konusu kişilerin mecburi durumlarda karantina altına alınmaları gerekli oluyor.