Aşı krizi büyüyor: Fransa’dan “İngiltere şantaj yapıyor” iddiası!

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, koronavirüse karşı aşı geliştiren AstraZeneca şirketinin AB (Avrupa Birliği) ile yaptığı anlaşmanın taahhütlerine uyabilmesi için İngiltere ile iş birliğine dayanan bir zeminin bulunması gerektiğini ama hiçbir şantajın kabul edilemeyeceğini söyledi.

le_drian

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere ile AB (Avrupa Birliği) arasında koronavirüs aşılarına ilişkin gerginlik devam ediyor. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’dan bu gerginliği daha da üst düzeye çıkaracak bir açıklama geldi.

Le Drian, koronavirüse karşı Oxford Üniversitesi ile birlikte aşı geliştiren AstraZeneca şirketinin AB (Avrupa Birliği) ile yaptığı anlaşmada yer alan taahhütlere uyabilmesi için İngiltere ile iş birliğine dayanan bir zeminin bulunması gerektiğini ama hiçbir şantajın kabul edilemeyeceğini ifade etti. İngiltere’nin sürekli sıkıntı yarattığını belirten Le Drian, bu yüzden AB’nin (Avrupa Birliği) dozları kaybetmemesinin gerekli olduğunu söyledi.

İhracat yasağıyla tehdit etmişlerdi

Almanya hükümeti ile Londra hükümeti, koronavirüse karşı üretilen Oxford-AstraZeneca aşılarının üstünde hak iddia etmişlerdi. AB (Avrupa Birliği) yetkilileri, kendilerine aşı satmayan İngiltere gibi ülkelere yönelik ihracat yasağı getirilebileceğini duyurmuştu. Söz konusu yetkililer, koronavirüsün üçüncü dalgasını yaşayan AB (Avrupa Birliği) ülkelerinin koronavirüs aşılarının tedarikini garanti altına almak istediklerini söylemişlerdi. Konuya dair yapılan ortak açıklamada, kazan-kazan ilkesiyle bir çözüm bulmak ve bütün vatandaşların koronavirüs aşılarına yönelik erişimini sağlamak amacıyla gerekli çalışmaların yürütüldüğü ifade edilmişti.

“İkinci dozda sorun yaşayacaklar”

Le Drian, İngiltere’nin yetişkinlerin büyük bölümüne birinci dozların uygulanmasından gurur duyduğunu ama söz konusu ülkenin ikinci doz konusunda sıkıntı yaşayacağını ifade etti. Fransa’nın yalnızca birinci dozları değil ikinci dozları da uyguladığını belirten Le Drian, şu anda İngiltere ile Fransa’da aynı sayıda insana koronavirüs aşılarının uygulandığını dile getirdi.

“Hedefe ulaşılacak”

İngiliz yetkililer, koronavirüs aşılarının ikinci dozlarının, belirlenen program kapsamında İngiltere’ye teslim edilebileceğini ifade ediyorlar. Bütün güçlüklerin gözden geçirildiğini aktaran bir yetkili, hedeflerine rahatlıkla ulaşabileceklerini düşündüğünü söyledi.

“Yeterince malzememiz var”

Mart ayının başında açıklamada bulunan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs aşılarının ikinci dozlarının zamanında uygulanabilmesi için yeterince malzemeye sahip olduklarını ifade etmişti. Gereken dozların 12 hafta içerisinde alınacağını belirten Johnson, Nisan ayında 12 milyona yakın insanın aşılanmış olacağını söylemişti.

İngiltere koronavirüs tablosu

İngiltere’de şu ana kadar 4 milyon 325 bin 315 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 126 bin 515 can kaybı gerçekleşti.

Fransa koronavirüs tablosu

Fransa’da şu ana kadar 4 milyon 465 bin 956 vaka kayıtlara geçerken, koronavirüs kaynaklı 94 bin 275 ölüm gerçekleşti.