Aşı pasaportu tartışma yarattı: Ayrımcılığa neden olacak!

İngiltere'de aşı pasaportu uygulamasının hayata geçirilmesi durumunda halkın bölüneceği ve ayrımcılığın ortaya çıkacağı düşünülüyor.

aşı_pasaportu1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de koronavirüsle mücadele kapsamında aşı pasaportu gündeme geldi. Fakat söz konusu uygulamanın hayata geçirilmesi durumunda halkın bölüneceğine ve ayrımcılığın ortaya çıkacağına inanılıyor. İngiltere hükümeti, bir vatandaşın koronavirüs aşısı yaptırdığını, koronavirüs testinin negatif sonuçlandığını veya koronavirüse karşı bağışıklık kazandığını gösteren bir pasaportun hazırlanmasına yönelik değerlendirmelere başladı.

“Ayrımcılık yapmamak için temkinli olmak gerekli”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dün yaptığı açıklamada, ülkesinde koronavirüs tedbirlerinin kademeli olarak esnetileceği 12 Nisan 2021 tarihinde ve 17 Mayıs 2021 tarihinde yapılacak hamleler için aşı pasaportunun şart olmadığını ifade etti. Fakat Johnson, yine de aşı pasaportu uygulamasına tümüyle karşı çıkmadı. Aşı pasaportuna dair etik anlamında bazı soru işaretlerinin bulunduğunu kaydeden Johnson, ayrımcılık yapmamak için temkinli bir şekilde hareket edilmesinin şart olduğunu söyledi.

“Tüm seçenekleri değerlendirmeliyiz”

İngiltere Sağlık Bakan Yardımcısı Nadhim Zahawi, ekonominin tamamen açılabilmesi için aşı pasaportu seçeneğinin mutlaka ele alınması gerektiğini söyledi. Zahawi, koronavirüsün olumsuz etkilerinden kurtulabilmek amacıyla tüm seçeneklerin değerlendirilmesinin şart olduğunu ifade etti. İngiltere hükümetinin aşı pasaportu uygulamasına yönelik değerlendirme sürecinin hemen tamamlanacağı düşünülmüyor.

Toplu organizasyonlara katılım sağlanabilir

İngiltere, aşı pasaportu uygulamasını ilk olarak Wembley Stadyumu’nda gerçekleştirilecek olan Futbol Şampiyonası finalinde test edecek. Testin başarılı olması durumunda İngilizlerin aşı pasaportu uygulamasıyla birlikte festival, sinema ve tiyatro gibi sosyal ve kültürel faaliyetlere katılabilecekleri, gece kulüpleri gibi eğlence mekânlarına girebilecekleri ve söz konusu yerlerde fiziki mesafe tedbirlerinin esnetilebileceği öngörülüyor.

İngiltere açılıyor

Aşılama programını başarılı bir şekilde yürüten İngiltere’de 12 Nisan 2021 tarihi itibarıyla spor salonları, kuaförler, berberler, dükkânlar, büfeler, restoranlar ve barlar yeniden faaliyet göstermeye başlayacak.

Oylama talep edildi

İngiltere’de 70 milletvekili, aşı pasaportu uygulamasını eleştirdi. Mark Harper isimli milletvekili, söz konusu uygulama için Avam Kamarası’nda oylama gerçekleştirilmesini talep etti. Söz konusu milletvekilleri, aşı pasaportunun halkı böleceğini ve ayrımcılığa yol açacağını düşünüyor. Aşı pasaportunun sosyal yaşama katılımda kullanımına net bir şekilde tepki gösteriliyor.

İngiltere’de yapılan bir ankete göre, aşı pasaportu uygulamasının bazı durumlarda geçerli olmasına genel olarak destek veriliyor. Katılımcıların büyük bölümü, uluslararası seyahatlerde bu uygulamanın yararlı olabileceğini söyledi. Öte yandan, bakımevlerinde bulunan kişilere yönelik ziyaretlerde de söz konusu uygulamanın fayda getirebileceğini söyleyenler oldu.