Aşkabat, Türkmen-Bahreyn diyaloğunun gelişimi için vektörleri tanımlar

Ülkemize devlet ziyareti sırasında gelen Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov ile Bahreyn Kralı Hamad Bin Isa Al Khalifa arasında başk

Aşkabat, Türkmen-Bahreyn diyaloğunun gelişimi için vektörleri tanımlar
Ülkemize devlet ziyareti sırasında gelen Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov ile Bahreyn Kralı Hamad Bin Isa Al Khalifa arasında başkentte müzakereler yapıldı.

Dost devletlerin başkanlarının mevcut buluşması, partilerin hükümetler arası diyalogu niteliksel olarak yeni bir seviyeye getirme, modern dinamikleri ve mevcut ortak potansiyeli hesaba katarak yeni dinamikler ve içerik sağlama isteğinin açık bir onayıdır.

Orta Doğu ülkeleriyle yapıcı ilişkilerin geliştirilmesi, ortak çıkarları karşılayan bölgesel ve uluslararası işbirliğinin kurulmasında inisiyatif alan nötr Türkmenistan'ın dış politika stratejisinin önemli vektörlerinden biridir. Bu bağlamda, gelecek vaat eden bir ortak olarak Bahreyn Krallığı ile işbirliğinin yoğunlaştırılması için uygun fırsatlar açılıyor.

Bu bağlamda Aşgabat'taki zirve müzakerelerinin arifesinde, Bahreyn temsilciliğinin Türkmenistan'a geldiği bir Türkmen-Bahreynli iş forumu düzenlendiği dikkat çekiyor. Sonuç olarak, etkili ikili ilişkiler kurmayı amaçlayan çok sayıda belge imzalandı. İş forumunun sınırlarında, sektörel bakanlıklar ile iki ülkenin departmanları arasında çeşitli etkileşim alanlarında toplantılar ve müzakereler yapıldı.

Sabahları, motosikletçilerin fahri eskortunun eşlik ettiği seçkin konuk, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Kompleksi "Oğuzhan'a" geçti. Burada ana girişte Bahreyn Kralı Hamad Bin Isa Al Khalifa, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov tarafından karşılandı.

Dostça el sıkışmalarını değiştiren iki ülkenin liderleri, üst düzey resmi karşılama töreninin yapıldığı Oğuzhan Salonu'na yürüdü.

Şeref kıtası komutanının ve iki ülkenin Ulusal Marşlarının gösterdiği sert rapordan sonra, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov ve Kral Hamad Bin Isa Al Khalifa, askerlerin oluşumunu atladılar. Bahreyn başkanı, Türkmenistan resmi delegasyonu üyeleri tarafından temsil edildi. Değerli konuk, ülkemizde akredite olan diplomatik birliklerin liderleriyle de görüşüyor. Bahreyn Krallığı Hükümeti heyeti üyeleri Türkmenistan Devlet Başkanına sunuldu.

Türkmenistan Devlet bayrakları ve Bahreyn Krallığı'nın arka planına karşı düzenlenen fotoğraf çekim töreninin ardından, iki ülkenin liderleri üst düzey müzakerelerin yapıldığı ikili görüşmeler salonuna yürüdüler.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, ülkemize gelen ziyaretçiyi davet etti ve ülkemizi ziyaret etme davetini kabul ettiği için teşekkür etti. Devlet başkanının belirttiği gibi, Bahreyn Kralı'nın Türkmenistan’daki en yüksek devlet düzeyindeki bu ilk ziyareti, ikili ilişkilerin içeriğinin zenginleştirilmesine ve yeni sınırlara getirilmesine olanak sağlayan önemli bir aşama olarak kabul ediliyor.

Orta Doğu ülkeleriyle ortaklığın geliştirilmesi, ülkemizin dış politikasının önceliklerinden biridir. Türkmen-Bahreyn işbirliği, dostluk, güven, karşılıklı saygı ve eşitlik ilkelerine dayanan bir diyalog örneğidir.

İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin 1995 yılında kurulmasından bu yana, çeşitli alanlarda devletlerarası işbirliği geliştirildi ve güçlendirildi. Gelecek Aralık'ta diplomatik ilişkilerimizin 25. yıldönümü kutlanacak ve bu önemli tarihe adanan önemli olaylar geleneksel diyalogu yeni, daha da yüksek bir seviyeye getirmeye hizmet edecektir.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'un da belirttiği gibi, Türkmenistan ve Bahreyn Krallığı, Birleşmiş Milletler ve diğer yetkili yapılar dahilinde iki taraflı ve çok taraflı olarak yapıcı bir şekilde işbirliği yaparak uluslararası politikanın, barış ve güvenlik konularının konumsal yönleri arasındaki benzerliği veya benzerliği ortaya koymuştur. ve sürdürülebilir kalkınma.

Ülkemizi ziyaret etme davetiyesinin ve verilen sıcak, samimi karşılamanın memnuniyetine içten teşekkürlerini dile getiren Kral Hamad Bin Isa Al Khalifa, devletlerarası ilişkilerin ilerici, güvenilir olduğunu vurguladı. Türkmen-Bahreyn işbirliğinin çok iyi beklentileri var. Bahreyn'de, seçkin konuk, bilhassa bilim ve eğitim, sağlık bakımı, altyapı vb. Gibi çeşitli alanlarda etkili etkileşimi artırmak için etkili bir teşvik haline gelen Türkmen liderinin ziyaretini hatırladıklarını söyledi.

Güven, iş dünyası atmosferinde yapılan toplantıda, Türkmen-Bahreyn ortaklığının kilit alanları belirlendi ve partilerin tüm yelpazede onu harekete geçirme istekleri doğrulandı. Ticaret ve ekonomi alanındaki işbirliğinin öncelikli konularına odaklanan iki ülkenin liderleri, aynı zamanda insani ve kültürel alandaki bağları teşvik etmekten yana konuştu.

Taraflar, bölgesel ve küresel karşılıklı çıkar gündeminin bir dizi güncel konusuna ilişkin görüş alışverişinde bulunarak, Türkmenistan ve Bahreyn Krallığının saygın uluslararası örgütler ve yapılar çerçevesinde kurulan yapıcı etkileşime bağlılığını vurguladılar.

Mevcut müzakerelerin verimli doğasını, somut sonuçlara odaklanmalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Türkmenistan ve Bahreyn başkanları, yakın gelecekte Türkmen-Bahreyn işbirliğinin sağlam potansiyelinin etkin bir şekilde uygulanacağına duyulan güveni dile getirdi.

İki ülkenin resmi delegasyonlarının katılımıyla genişletilmiş biçimde daha fazla müzakere devam etti.

Kendisine eşlik eden konuk ve heyet üyelerine hitap eden Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, iki ülke ve halkların tarihindeki en önemli olay olan Bahreyn Kralı'nın Türkmenistan'a yaptığı bu ilk devlet ziyaretinde büyük umutların dile getirildiğini belirtti.

Dış politika alanındaki müzakerelerin kilit yönlerinden birini, Türkmenistan ile Bahreyn Krallığı arasındaki işbirliğini belirleyen devlet başkanı, devletlerin geleneksel olarak, karşılıklı olarak anlayış gösterdiğini, hem uluslararası yaşamın, hem de uluslararası yaşamın güncel konularında işbirliğine ilişkin görüşlerin tesadüflerini gösterdiğini memnuniyetle belirtti. küresel politika Her şeyden önce, dünyada, Orta Asya'da ve Orta Doğu'da sürdürülebilir kalkınma ve güvenlik ile ilgilidir.

Bu bağlamda, uluslararası örgütler çerçevesinde ve ilk olarak, Birleşmiş Milletler ve İİT, Türkmenistan ve Bahreyn Krallığı daha yakın ortaklık ilişkileri için hazır olduklarını açıkladılar.

Türkmenistan ve Bahreyn Krallığı, doğal kaynaklara sahip ve elverişli bir coğrafi konuma sahip dinamik olarak gelişmekte olan ülkelerdir. Bu, uygun bir uzun vadeli yasal çerçeve ve etkili ikili mekanizmalar gerektiren, maksimum etkiyle uygulanması gereken ticaret ve ekonomik alanda tam teşekküllü ve karşılıklı yarar sağlayan bir ortaklık için muazzam fırsatlar sunmaktadır. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Türkmen-Bahreyn hükümetlerarası ekonomik işbirliği komisyonunun kurulmasına karar vermenin zamanının geldiğini belirtti.

Her iki ülkede de yakıt ve enerji ve arıtma kapasitelerinin varlığı ve uygun bir coğrafi konum, karşılıklı deneyim alışverişi ve verimli kullanımı için uygun bir platform görevi görecektir. Aynı zamanda, enerji kaynaklarının uluslararası pazarlara ulaştırılması için büyük ölçekli projelerin uygulanmasında işbirliğinin sağlanması için şartlar yaratılacaktır.

Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğal gaz boru hattının inşasının yüksek hızda sürdüğünü belirten temaya devam ederek, devlet başkanı Bahreynileri bu umut verici projenin uygulanmasında yer almaya davet etti.

Tarım, iletişim ve iletişim, işleme ve kimya endüstrisi gibi sektörlerin öncelikli işbirliği alanları arasında yer alan devlet başkanı, ayrıca Türkmenistan tekstil endüstrisinin ürünlerini uluslararası standartlara uygun ürünler üreten modern işletmelere sahip olan Bahreyn'e ihraç etmeyi düşünmeyi teklif etti. Bu endüstriyel kompleksler, hammaddelerin işlenmesinden, dünya pazarlarına başarılı bir şekilde ihraç edilen yüksek kaliteli ürünlerin piyasaya sürülmesine kadar tam bir iş döngüsü gerçekleştirmektedir.

Bankacılık sektörü ve şehir planlama umut verici işbirliğinin önemli alanlarına bağlanabilir. Ülkemiz ayrıca gıda endüstrisinde tarımsal ürünlerin işlenmesi konusunda zengin deneyimler kazanmıştır.

Ticaret ve ekonomik ortaklıkta, yatırım faaliyetlerinin güçlendirilmesi, öncü rolü özel yatırımcılara ve her iki ülkenin de iş yapılarına vermektir. Bu konuda konuşan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, sürekli çalışan Türkmen-Bahreyn iş konseyinin oluşturulması üzerine düşünmeyi önerdi.

Bu Konsey, sendikalar arasında ilişkiler kurma girişiminde bulunabilir, üreticiler, iş forumları, fuarlar arasında deneyim alışverişi için ikili etkinlikler düzenleyebilir, ticari sektördeki ortak projelerin, sanayi işbirliğinin, hizmet sektöründeki ortak projelerin geliştirilmesi ve uygulanması için bir tür platform haline gelebilir. ve diğer alanlar.

Ayrı ayrı ulaşım ve transit sektöründeki etkileşime odaklanan devlet başkanı, Türkmen tarafının burada Bahreyn Krallığını, her şeyden önce Orta Asya-Orta Doğu ulaştırma koridoru projesini uygulama potansiyeli yüksek olan önemli bir ortak olarak gördüğünü belirtti. Bahreyn'de gelişmiş liman altyapısının mevcudiyeti, bu yönde büyük umutlar yaratmaktadır.

İnsani alanda hükümetler arası diyaloga odaklanan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, bilim, eğitim, kültür ve sanat alanındaki temasların derinleşmesinin iki halkı bir araya getirme ve arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmede önemli bir faktör olduğunu belirtti. Türkmenistan ve Bahreyn eski geleneklere ve zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Bu alandaki deneyim alışverişi kültürel karşılıklı zenginleşmenin nedenine hizmet edecektir. Aynı zamanda, devlet başkanı her iki ülkenin Kültür Günleri, sergiler ve festivaller, yaratıcı alışverişler ve diğer ikili etkinlikler için destek verdiğini belirtti.

Spor alanında işbirliğinin gelişimi de önemlidir. Eylül 2017'de, V Asya İç Mekan ve Dövüş Sanatları Oyunları, Türkmenistan'da başarıyla gerçekleştirildi. Bu büyük yarışmalar, bu alandaki bağları güçlendirmek için hız verdi, her iki ülkeden sporcuların katılımıyla ortak yarışmalar yapmak için yeni fırsatlar açtı.

Türkmen lideri ayrıca, iki devletin yüksek eğitim kurumları arasında, Türkmen-Bahreyn ilişkilerini zenginleştirecek ve gelecek için temellerini güçlendirecek doğrudan temasların kurulmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Bahreyn Kralı'nın Türkmenistan'a yaptığı ilk devlet ziyaretinin iki halk arasındaki dostça ve kardeşçe bağları güçlendireceği ve karşılıklı yarar sağlayan ticaret, ekonomik, kültürel ve insani işbirliğine güçlü bir ivme kazandıracağı konusundaki güvenini belirtti.

Değerli konuklara ve Bahreyn Krallığı delegasyonu üyelerine yapılan verimli görüşmeler ve arkadaşlık ve işbirliği bağlarını daha da güçlendirmeye hazır olmaları için içten şükranlarını dile getirerek, devlet başkanı barış ve refah dileklerini tüm Bahreyn halkına aktardı.

Bu kelime Bahreyn Kralı'na verilir. Türkmenistan'ı ziyaret etme davetiyesinin ve sağlanan misafirperverliğin gönülden duyduğu memnuniyeti ifade eden seçkin konuk, Şubat 2011'de Türkmenistan Cumhurbaşkanı'nın Bahreyn Krallığı'na resmi ziyaretinin önemini yineledi ve bu da hükümetler arası ilişkileri daha da güçlendiren anlaşmalarla sonuçlandı.

Karşılıklı ilişkilerin rehberliğinde karşılıklı çıkarları karşılayan verimli temasların kurulduğunu vurgulayan Kral Hamad Bin Isa Al Khalifa, çeşitli işbirliği alanlarında mevcut tüm potansiyellerin gerçekleşmesiyle, ikili işbirliğinin planlanan şekilde genişlemeye devam edeceği konusunda güven duyduğunu vurguladı. Konuşmasında Türkmen lideri Gurbanguly Berdimuhamedov.

Değerli misafirin dediği gibi, Türkmen-Bahreyn ilişkilerini güçlendirmek için iki ülke arasındaki ziyaretlerin daha sık hale gelmesi, çeşitli ortaklık alanlarını etkilemek için imzalamaya yönelik bir dizi önemli belgenin hazırlanmasından memnuniyet duyuyor. Daha önce de belirtildiği gibi, her iki devletin de yatırım alanındaki fırsatlarını kullanarak, ticari ve ekonomik işbirliğinin arttırılmasına büyük önem verilmektedir. Petrol ve gaz sektöründeki temasların geliştirilmesine özel önem verilmektedir.

Uluslararası alanda geleneksel etkileşimi sürdürme konusundaki inancını ifade eden Bahreyn Kralı, Türkmenistan'ın izlediği tarafsızlık politikalarının önemini vurgulayarak bölgesel ve küresel ölçekte barış ve güvenliğe katkıda bulundu.

Seçkin konukların dediği gibi, Türkmenistan Devlet Başkanını bir ziyaretle Bahreyn Krallığını ziyaret etmeye davet etme onuruna sahiptir.

Bahreyn tarafının büyük bir saygı ile Türkmen lideri Gurbanguly Berdimuhamedov'un ticaret ve ekonomik işbirliği konusunda ortak bir ikili komisyon oluşturma önerisini kabul ettiği de vurgulandı.

Uzatılmış müzakerelerin sonunda, iki ülkenin liderleri, zirve toplantısının sonuçlarından memnuniyet duyduğunu belirterek, uzun vadeli olarak çok çeşitli alanlarda ortaklık geliştirmeye hazır olduklarını doğruladılar.

Ardından, Türkmenistan Devlet Başkanı ve Bahreyn Kralı'nın varlığında ve iki devletin hükümet delegasyonlarının katılımıyla iki taraflı belgelerin imzalanması töreni gerçekleşti.

İmza: Türkmenistan Merkez Bankası ile Bahreyn Merkez Bankası arasındaki Mutabakat Muhtırası; Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikaları Bakanlığı ile Bahreyn Krallığı Gençlik ve Spor Çalışmaları Bakanlığı arasındaki spor alanında işbirliğine dair Mutabakat Muhtırası; Türkmenistan Eğitim Bakanlığı ve Bahreyn Krallığı Eğitim Bakanlığı arasındaki eğitim alanında işbirliğine dair Mutabakat Muhtırası; Türkmenistan Hükümeti ile Bahreyn Krallığı Hükümeti arasındaki turizm işbirliğine ilişkin Mutabakat Muhtırası; Türkmenistan Hükümeti ile Bahreyn Krallığı Hükümeti arasındaki e-devlet alanındaki işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı; Türkmenistan Hükümeti ile Bahreyn Krallığı Hükümeti arasında ulaştırma işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin Mutabakat Muhtırası; Türkmenistan Hükümeti ile Bahreyn Krallığı Hükümeti arasındaki kültür alanında işbirliğine dair Mutabakat Muhtırası; Türkmenistan Hükümeti ile Bahreyn Krallığı Hükümeti Arasında Kadının İşlerine İlişkin Mutabakat Muhtırası; Türkmenistan Hükümeti ile Bahreyn Krallığı Hükümeti arasında diplomatik, resmi ve özel pasaport sahipleri için karşılıklı vizesiz rejim anlaşması. Türkmenistan Hükümeti ile Bahreyn Krallığı Hükümeti Arasında Kadının İşlerine İlişkin Mutabakat Muhtırası; Türkmenistan Hükümeti ile Bahreyn Krallığı Hükümeti arasında diplomatik, resmi ve özel pasaport sahipleri için karşılıklı vizesiz rejim anlaşması. Türkmenistan Hükümeti ile Bahreyn Krallığı Hükümeti Arasında Kadının İşlerine İlişkin Mutabakat Muhtırası; Türkmenistan Hükümeti ile Bahreyn Krallığı Hükümeti arasında diplomatik, resmi ve özel pasaport sahipleri için karşılıklı vizesiz rejim anlaşması.

Bahreyn Kralı'nın Türkmenistan'a yaptığı devlet ziyaretinin ardından Ortak Açıklama yapıldı.

Karşılıklı yarar sağlayan ortaklığın daha da gelişmesini amaçlayan ikili belgeler paketinin, şu anki zirveye adanmış Aşkabat'ta düzenlenen Türkmen-Bahreyn İş Forumu'nun sonuçlarını da içermesi dikkat çekicidir:

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Bahreyn Krallığı Ticaret ve Sanayi Odası arasındaki Mutabakat Muhtırası, Devlet Endişesi ile "Türkmengaz" ve Devlet Enerjisi Sanayii "arasında" Körfez Petrokimya Sanayii "," Gizlilik Anlaşması "şirketi arasındaki gaz ve gaz kimya sanayiinde işbirliğine dair Mutabakat Zaptı Türkmengaz "ve" Körfez Petrokimya Endüstrileri "şirketi," Türkmenhimiıa "Devleti ile" Körfez Petrokimya Endüstrileri "," Gizlilik Sözleşmesi "arasında bir Mutabakat Zaptı Devlet Endişesinde "Türkmenimi" ve "Körfez Petrokimya Endüstrileri" nde. Böylece, çeşitli alanlarda üretken etkileşimi artırmak için sağlam bir yasal taban oluşturulmuştur.

İmza töreninin bitiminde iki lider Makhtumkuli Salonuna geçti.

Seyircileri ele alan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın Bahreyn Krallığı ile işbirliğine büyük önem verdiğini yineledi. Şu anda, iki ülke arasındaki kardeşlik ve dostane ilişkiler, çok boyutlu etkileşimin etkileyici potansiyelini gerçekleştirmek için geniş fırsatlar sunan yeni içeriklerle doludur.

Devletlerarası diyalog, hem ikili formatta hem de uluslararası örgütler çerçevesinde yüksek düzeyde karşılıklı anlayış ve yakın ortaklık ile karakterize edilir. Bu, özellikle Birleşmiş Milletler aracılığıyla, dünya sahnesinde işbirliği, karşılıklı destek ve yardım için güvenilir bir temel oluşturur.

Bu konuda konuşan devlet başkanı, özellikle Bahreyn Krallığının, BM Genel Kurulunun 72. oturumunun 82. toplantısında kabul edilen 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü ilan edilmesine karar verdiğimiz Kararı desteklediğini belirtti. Bu bağlamda, Türkmenistan Devlet Başkanı, ülkemizin uluslararası girişimlerini, özellikle de barış ve güvenlikle ilgili olanları sürekli olarak desteklediği için Bahreyn Kralı'na şükranlarını dile getirdi.

Söylenenleri özetleyen ve Bahreyn Kralı'nın Türkmenistan'daki şu anki ziyaretinin tarihi sayıldığına dikkat çeken devlet başkanı, yapılan görüşmelerden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Türkmen-Bahreyn işbirliğinin etkin bir şekilde desteklenmesi için Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'a teşekkür eden Kral Hamad Bin Isa Al Khalifa, bugün imzalanan ve hükümetlerarası ortaklığın çeşitli alanlarının gelişimine hizmet edecek, yasal çerçevesini önemli ölçüde güçlendirecek belgelerin önemini vurguladı.

İki ülke arasındaki etkileşimin iyi beklentileri var. Bu bağlamda, Bahreyn iş dünyasının temsilcileri Türkmenistan'a davet edildi, seçkin konuk, karşılıklı yarar sağlayan ticaretin ve ekonomik temasların genişlemesine değerli katkı sağlayacağını ümit ettiğini söyledi.

Çabaların başarılı bir şekilde eklenmesi için yatırım potansiyeli de dahil olmak üzere büyük varlığın altını çizen Kral Hamad Bin Isa Al Khalifa, mevcut işbirliği fırsatlarını pratikte kullanmak için karşılıklı çalışma ziyaretlerinin yoğunlaştırılmasından yana konuştu.

Ayrıca, mevcut ve seçkin konuklara hitap eden Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Bahreyn Kralı Hamad Bin Isa Al Khalifa’nın “Bitaraplyk” emrini verdiğini açıkladı - dış politika ve Türkmenistan’ın daimi olarak tarafsız kalması, kişisel katkısı için iki defa tanındı. Ülkelerimiz arasındaki dostça ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi.

Ülkemiz Bahreyn Krallığı ile karşılıklı yararlı ilişkiler kurmaya devam edeceğini belirten Türkmenistan Devlet Başkanı, devletlerarası diyalogun başarılı bir şekilde geliştirilmesinde güven duyduğunu vurguladı.

Bu fırsattan yararlanarak, devlet başkanı seçkin misafirlere sağlık, mutluluk ve aile refahı, sorumlu hükümet faaliyetlerinde başarı ve Bahreyn'in kardeşleri için barış ve refah diledi.

Türkmen liderini alkışlamak için, Türkmen lideri Bahreyn Kralı Hamad Bin Isa Al Khalifa'ya yüksek devlet Türkmenistan ödülü - Bitaraplyk Emri verdi.

Buna karşılık olarak, Bahreyn Kralı onur için Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'a şükretti ve bu fahri ödülü Türkmen-Bahreyn işbirliğini daha da güçlendirmek ve onu en üst seviyeye çıkarmak için bir güven işareti olarak gördüğünü vurguladı.

Törenin sonunda devlet başkanları Makhtumkuli Salonundan ayrıldı.

Öğleden sonra, Bahreyn Kralı, ilk Türkmenistan Devlet Başkanının hatırasına haraç ödediği, Türbesi'ne çiçek koyduğu ve Türkmenbaşı Manevi Camii'ni ziyaret ettiği Kıpçak'a gitti.

Değerli konuk aynı zamanda Türkmenistan'ın Bağımsızlık Anıtı'na da bir çelenk koydu. Onursal Misafirleri Sokağı'ndaki iyi geleneğe dayanarak, Kral Hamad Bin Isa Al Khalifa, iki ülke ve halklar arasındaki dostluğun simgesi olarak bir fidan dikti.

Akşamları, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, seçkin konukların onuruna resmi bir akşam yemeği verdi.

Bahreyn Kralı'nın Türkmenistan'a devlet ziyareti devam ediyor.
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 00:02
YORUM EKLE