Avrupa Futbol Şampiyonası için flaş seyirci kararı!

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza'nın, Avrupa Futbol Şampiyonası'nın koronavirüs önlemleri altında seyircili olarak oynanmasını kabul ettiği öğrenildi. Şampiyonanın İtalya-Türkiye ile mücadelesi ile başlaması bekleniyor.

avrupa_futbol_şampiyonası1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

11 Haziran 2021 tarihinde başlaması beklenen Avrupa Futbol Şampiyonası seyircili oynanabilir. Konuya ilişkin açıklama İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Gabriele Gravina’dan geldi. İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Gravina, İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza tarafından kendisine bir mektup gönderildiğini söyledi. Gravina, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenecek olan 4 mücadelenin koronavirüs önlemleri altında seyircili olarak oynanmasına İtalya Sağlık Bakanı Speranza tarafından onay verildiğini bildirdi.

15 bin seyircinin kabul edilmesi bekleniyor

Gravina, Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında düzenlenecek olan mücadelelere mevcut kapasitenin yüzde 25-40’ı kadar seyirci kabul edilmesini istemişti. Söz konusu mücadelelere 15 bin seyircinin kabul edileceği tahmin ediliyor. Bu da mevcut kapasitenin yüzde 25’ine tekabül ediyor. İtalya’da koronavirüsle mücadele kapsamında hayata geçirilecek tedbirleri ortaya koyan Bilimsel-Teknik Heyet’in, Nisan ayında düzenleyeceği toplantıda, bu konudaki son kararı vereceği ve alınması gereken önlemleri belirleyeceği tahmin ediliyor.

Aşı veya negatif test sonucu istenebilir

Koronavirüs aşısını yaptırmış kişilerin veya koronavirüs test sonucu negatif çıkan kişilerin Roma Olimpiyat Stadı’na alınması üzerine duruluyor.

Hangi maçlar var?

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 11 Haziran 2021 tarihinde İtalya-Türkiye mücadelesi ile başlaması bekleniyor. İtalya-İsviçre mücadelesinin 16 Haziran 2021 tarihinde yapılacağı tahmin edilirken, İtalya-Galler mücadelesinin ise 20 Haziran 2021 tarihinde yapılması planlanıyor. Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında 3 Temmuz 2021 tarihinde çeyrek final mücadelesinin düzenlenmesi bekleniyor. Normal şartlar altında 2020 senesinin Haziran ayında başlaması beklenen Avrupa Futbol Şampiyonası’nın koronavirüs sebebiyle bir sene ertelenmesine karar verilmişti.

Tepki geldi

Avrupa Futbol Şampiyonası mücadelelerinin Bükreş, Roma, Bakü, Budapeşte, Münih, Bilbao, St Petersburg, Kopenhag, Amsterdam, Dublin, Glasgow ve Londra’da oynanması bekleniyor. Söz konusu mücadelelere seyirci kabul edilip edilmeyeceğine yönelik son kararın Nisan ayı içerisinde verileceği tahmin ediliyor. Bu konuda yaşanan gelişmelere farklı kesimlerden tepki yağdı. O tepkilerden biri de Müzik Sektörü Federasyonu yöneticisi Enzo Mazza’dan geldi. Mazza, konserlere hala müsaade edilmediğine dikkat çekerek, maçlara seyirci kabul edilmesini “ayrımcı bir tutum” olarak nitelendirdi. Mazza, müzik sektörünün ne zaman açılacağını sorduklarında kendilerine aşılama programındaki durumun belirsiz olduğuna dair yanıt verildiğini belirterek, Avrupa Futbol Şampiyonası için seyirci tartışmalarının başlaması nedeniyle şaşkınlığa uğradığını ekledi.