Avrupa ülkesinin tamamı “kırmızı” oldu!

Paskalya Bayramı nedeniyle İtalya'nın tamamı kırmızı bölge olarak ilan edildi. Yani Avrupa ülkesinde koronavirüsle mücadele kapsamında en sert önlemler hayata geçirilecek.

italya_koronavirüs2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İtalya’nın tamamı Paskalya Bayramı nedeniyle kırmızı bölge olarak ilan edildi. Söz konusu ülkenin genelinde koronavirüsle mücadele kapsamında en sert önlemler uygulanacak. İtalya genelinde 3-5 Nisan 2021 döneminde insanlardan mecburi olmadığı sürece evlerinden ayrılmamaları talep ediliyor. Söz konusu süreçte hayati önem taşıyan ürünlerin satışını yapan yerler haricindeki bütün işletmeler kapalı tutulacak. Restoranlar ise vatandaşlara sadece paket servis hizmeti sunabilecek. Yetkililer, gün içerisinde sadece bir defa olmak şartıyla farklı bir haneye gidilmesine ve maksimum 2 kişinin misafir olarak kabul edilmesine yönelik karar verdi. Öte yandan, kiliselerin de açık tutulacağı ifade edildi.

Paskalya’dan sonra ne olacak?

Paskalya Bayramı’nın ardından İtalya, “kırmızı bölge” ve “turuncu bölge” olmak üzere iki farklı kategoriye bölünecek. “Sarı bölge” ve “beyaz bölge” uygulamaları ise Mayıs ayına kadar durdurulacak. İtalya genelinde saat 22.00 ile saat 05.00 arasında geçerli olan sokağa çıkma kısıtlaması sürecek.

İtalya koronavirüs tablosu

İtalya’da günlük olarak tespit edilen vaka sayıları 20 bini geçmiş durumda. Avrupa ülkesinde son bir günde 22 bine yakın vaka kayıtlara geçti. Böylece söz konusu ülkede şu ana kadar tespit edilen vaka sayısı 3,6 milyonu aştı. İtalya’da son bir günde koronavirüs kaynaklı 481 can kaybı gerçekleşti. Avrupa ülkesinde şu ana kadar koronavirüs kaynaklı 110 bin 328 ölüm gerçekleşti.

İtalya’da aşılama tablosu

İtalya’da 27 Aralık 2020 tarihinde koronavirüse karşı aşılama programı başlatıldı. Söz konusu ülkede şimdiye dek 10,7 milyon doz koronavirüs aşısı uygulandı. İtalya’da koronavirüs aşısının her iki dozunu yaptıran kişi sayısı ise 3,3 milyon düzeyinde.

Sert önlemler hayata geçirildi

Diğer Avrupa ülkelerinde de Paskalya Bayramı’na sert önlemler eşliğinde giriliyor. Fransa minimum 3 hafta tam kapanma kararı verdi. Belçika’da okulların tamamen kapatıldığı bildirildi. Söz konusu ülkede yurt dışına yönelik seyahatlerde sınırlandırıldı. Almanya’da Paskalya Bayramı nedeniyle sert önlemler duyuruldu. Fakat Almanya Şansölyesi Angela Merkel, bunun bir “yanlış” olduğunu belirterek, önlemleri kaldırdı. Almanya’da yine de seyahatlerden önce koronavirüs testi talep ediliyor.

“Kabul edilemez”

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), Avrupa ülkelerinde koronavirüs verilerinin endişelendirici düzeyde olduğuna dikkat çekti. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) Avrupa Direktörü Kluge, aşılama programlarındaki yavaşlığın kabul edilemeyeceğini belirterek, koronavirüsün üstesinden gelmenin en iyi yönteminin aşı olduğunu dile getirdi.