Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

1 Ocak 2021 Cuma 11:25:16

Avustralya Ulusal Marşı, Aborjinler için değiştirildi! O ifadeler marştan çıkarıldı!

Avustralya’nın milli marşının, 50 bin yıldır o topraklarda yaşayan Aborjinleri dışladığı uzun yıllardır eleştiri konusu olmuştu. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ulusal marşın değiştirildiğini yeni yılın ilk gününde açıkladı.

Avustralya’da 19 Nisan 1884’te kabul edilen ulusal marş uzun yıllardır eleştirilere maruz kalıyordu. “Tanrı Kraliçe’yi korusun” marşının kaldırılması sonrası 137 yıl önce kabul edilen marşta Aborjinlerin görmezden gelinmesi büyük bir kusur olarak kabul ediliyordu. Marşta yer alan “genciz ve özgürüz” ifadesinin kıtaya yıllar sonra gelen insanlar için yazıldığı ve 50 bin yıldır o topraklarda yaşayan Aborjinleri dışladığı kaydediliyordu.

“Genç ve özgürüz” ifadesi kaldırıldı!

Aborjinleri görmezden gelen Avustralya Ulusal Marşı’yla ilgili nihayet bir adım atıldı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, 2021’in ilk gününde marşı değiştirdiklerini duyurdu. Morrison, marşta yer alan ve kıtaya sonradan gelmiş insanlara atfen “Çünkü biz genç ve özgürüz” ifadesinin kaldırıldığını belirtti. “Genç ve özgürüz” ifadesinin yerine, 50 bin yıldır o topraklarda yaşayan Aborjinleri de hesaba katarak “biriz ve özgürüz” ifadesi getirildi.

Muhalif lider: “Onlar yaşayan en eski medeniyet”

18’inci yüzyılda kıtayı ele geçiren beyazlardan önce on binlerce yıl bölgede yaşayan Aborjinlerin hakkının en azından milli marşta teslim edilmesi olumlu mesajlar aldı. “Genç ve özgürüz” ifadesinin kaldırılmasının, ulus olarak 300 yılda kat ettikleri muazzam mesafeyi kanıtladığını söyleyen Morrison, çok kültürlü bir ulus olduklarını hatırlattı. Aborjinlerin varlığından dolayı gurur duyduklarını kaydeden Muhalefet lideri Anthony Albanese, bu topluluğun halen daha “yaşayan en eski medeniyet” olduğunu söyledi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı