Avusturya: Bir milyon doz Sputnik V alınsa çok sayıda hayat kurtarılır!

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, bir milyon doz Sputnik V aşısının alınması durumunda normal hayata daha hızlı bir şekilde dönüleceğini ve çok sayıda hayatın kurtarılacağını ifade etti.

sebastian_kurz

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa ülkelerinde koronavirüs aşılarının tedariki konusunda ortaya çıkan kriz devam ediyor. Bu nedenle söz konusu ülkeler, Rusya’da üretilen Sputnik V aşısını son dönemde sık sık dillendirmeye başladı. O ülkelerden biri de Avusturya oldu.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, AB (Avrupa Birliği) İlaç Otoritesi hala onay vermese de bir milyon doz Sputnik V ithal etmeyi hedeflediklerini söyledi. Kurz, Nisan ayından itibaren söz konusu aşıları satın alma hedefine sahip olduklarını dile getirdi. Sputnik V hakkında ortaya atılan iddiaları önemsemediğini belli eden Kurz, koronavirüs aşısı konusunda jeopolitik duruma hiçbir şekilde aldırış edilmemesi gerektiğini ifade etti.

“Önemli olan şey aşının güvenilirliği”

Koronavirüs aşılarının nereden geldiğinin bir önemi olmadığına dikkat çeken Kurz, asıl önemli olay şeyin söz konusu aşıların koruma oranı ve güvenilirliği olduğunu dile getirdi. Kurz, bir milyon doz Sputnik V aşısının alınması durumunda normal hayata daha hızlı bir şekilde dönüleceğini ve çok sayıda hayatın ve işin kurtarılacağını ifade etti.

Süreç hala bitmedi

AB (Avrupa Birliği) İlaç Otoritesi EMA tarafından hala Rusya’da geliştirilen Sputnik V aşısına onay verilmedi. 4 Mart 2021 tarihinde açıklamada bulunan EMA, Sputnik V aşısına yönelik değerlendirme sürecinin başlatıldığını duyurdu. Kamu sağlığı açısından aciliyet oluşması durumunda herhangi bir aşının veya ilacın kullanımına onay verilmesine hız kazandırmak amacıyla değerlendirme süreci başlatılıyor. Sonuç olarak herhangi bir aşının veya ilacın onayı konusunda daha hızlı bir şekilde karar verilmiş oluyor.

Macaristan’da onay verildi

AB (Avrupa Birliği), şu ana kadar Batılı aşı üreticileri ile çeşitli anlaşmalara imza attı. Fakat tedarik konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle bazı Avrupa ülkeleri, farklı yöntemler bulmaya başladı. Rusya’da üretilen Sputnik V aşısının kullanımına Macaristan’da onay verildiği biliniyor.

Avusturya koronavirüs tablosu

Avusturya’da son bir günde 3 bin 1 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 33 can kaybı gerçekleşti. Avusturya’da şimdiye dek 542 bin 542 vaka kayıtlara geçerken, koronavirüs kaynaklı 9 bin 308 ölüm gerçekleşti.