Azerbaycan-Afgan ticareti neredeyse yarı yarıya arttı

Azerbaycan ve Afganistan, siyasi ve insani alanlarda ilişkilerin yanı sıra, ticari ve ekonomik işbirliğini sürekli geliştiriyorlar. Azerbaycan Ekonomi

Azerbaycan-Afgan ticareti neredeyse yarı yarıya arttı
Azerbaycan ve Afganistan, siyasi ve insani alanlarda ilişkilerin yanı sıra, ticari ve ekonomik işbirliğini sürekli geliştiriyorlar.

Azerbaycan Ekonomi ve Afganistan arasındaki ticaret hacmi 2019'un ilk çeyreğinde yüzde 46 oranında arttı. Azerbaycan Ekonomi Bakanı Shahin Mustafayev, Afganistan Büyükelçisi ile Azerbaycan Khairullah Spelenai'nin yaptığı görüşmede söyledi.

Mustafayev, 2018 boyunca ticaret cirosunun yüzde 37 arttığını belirtti. Sözlerine göre, ticaret cirosundaki artış, iki ülke arasındaki üst düzey ilişkilerin bir göstergesidir.

Bakan, ticaret ve ekonomi alanında Azerbaycan ile Afganistan arasında 15'in üzerinde belgenin imzalandığını vurguladı. Ayrıca, hizmetlerde faaliyet gösteren 11 Afgan şirketi, sanayi ve ulaştırma sektörleri Azerbaycan'da kayıtlı. Mustafayev ayrıca, Afganistan’ın Azerbaycan’a uluslararası platformlarda gösterdiği desteği de selamladı.

Mustafayev ayrıca, Afganistan’ın, uluslararası ulaşım koridorlarının kesişme noktasında bulunan ülkenin ekonomik ve coğrafi konumu nedeniyle Azerbaycan’ın transit potansiyelini kullanmasının faydalı olacağını belirtti.

Afganistan Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı'nda (RECCA) Türkmenistan'daki Aşkabat'ta imzalanan Lapis Lazuli yolu üzerinde yapılan anlaşmaya da değindi. Bakan, bu projenin ticaret ve transit işbirliğini genişletme konusundaki öneminin altını çizdi.

Buna karşılık Khairullah Spelenai, Afganistan’ın ekonomik işbirliğinin bir parçası olarak her iki ülkenin işadamları toplantısı yapma konusundaki ilgisini belirtti. Büyükelçi ayrıca Azerbaycan’a Afganistan’a sağladığı yardım için teşekkür etti.

Toplantıda taraflar, ortak çalışma grubunun faaliyetleriyle ilgili konular da dahil olmak üzere ekonominin çeşitli sektörlerinde işbirliğini genişletmenin yollarını da tartıştılar.

Azerbaycan ile Afganistan arasındaki dostluk ve kardeşliğe dayalı ilişkiler güçlü bir geçmişe sahiptir. Afganistan, 21 Aralık 1991'de Azerbaycan'ın bağımsızlığını tanıdı. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 1994 yılında kuruldu.

Azerbaycan ile Afganistan arasındaki ticaret hacmi 2018'de 71,5 milyon dolara ulaştı.

Azerbaycan, istikrarı sağlama yolunda Afganistan'ı şiddetle desteklemektedir. Azerbaycan’ın Afganistan’ın istikrarı ve kalkınmasına katkısı NATO’nun operasyonlarına katılımda sınırlı değildir. Azerbaycan ayrıca, eğitim, altyapı ve ulaştırma gelişimi, yatırımlar ve kadınların toplumdaki rolünün arttırılması konularında yaptığı yardımlarla Afgan reformlarını destekliyor.

Bu arada Afganistan, Azerbaycan'ın Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ ihtilafındaki adil konumunu da destekliyor. Afganistan, anlaşmazlığın çözümünü Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü içindeki uluslararası hukuk temelinde desteklemektedir.

Azerbaycan ve Afganistan arasındaki ilişkiler hem iki taraflı hem de çok taraflı formatlarda gelişiyor.

https://www.azernews.az
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 00:39
YORUM EKLE