Azerbaycan karayolu altyapısının yeniden inşasına devam ediyor

Azerbaycan karayolu altyapısının yeniden inşasına devam ediyor

Gence-Daşkesen karayolunun 27 kilometre başlar Azerbaycan'da Gushchu-Chovdar-Chaykend karayolu inşaatı devam ediyor

Dördüncü teknik kategoriye ait yolun uzunluğu 24.9 kilometredir. Büyük onarımlar yapılmadan uzun süren bir çalışma sonucunda, ortalama 1.220 metre yol bozulmuştur; çukurlar ve delikler tüm uzunluğu boyunca oluşmuş ve hendekler tamamen doldurulmuştur. Yolun bazı kısımlarındaki normatif genişliğin eski haline getirilmesi için yol kenarındaki bir kaya kazısı yapılması gerekiyordu. Ayrıca, drenaj borularının bir kısmını değiştirmek gerekli hale geldi.

Şu anda, altı metre genişliğindeki yol yeniden inşa ediliyor ve iki şeritten oluşacak. İnşaat projesine göre, yol boyunca tüm 10 metre genişliğinde yeni bir yol temeli atıldı. Uygun olmayan toprak, gerekli olan her yerde kazılmakta ve tümsekler yeni toprakla doldurulmakta ve sıkıştırılmaktadır.

Yol tabanının hazır olduğu yerlerde iki katlı asfalt beton döşemenin döşenmesi çalışmaları başlamıştır. Bu çalışmalar 250.000 metrekarelik bir alanda gerçekleştirilmektedir. Projeye uygun olarak, yol omuzları ve hendekler monte ediliyor.

İki otomobil köprüsünü ve iki dikdörtgen drenaj sistemini tamir etmek ve projenin bir parçası olarak 288 lineer metre yeni drenaj betonarme borusu döşemek amaçlanmıştır.

Projenin son aşamasında, altı otobüs durağı inşa edilmesi, 208 yol levhası ve bilgi panosu, 50 kilometre göstergesi ve 420 sinyal kulesinin yanı sıra markalama çalışmaları yapılması planlanmaktadır. Yakın gelecekte projedeki çalışmalar ve yolun işletmeye alınması bekleniyor.

Gushchu-Chovdar-Chaykend yolu, toplam 3.000 kişiden oluşan altı yerleşim birimini birleştiriyor. Yolun yeniden inşası, köyler arasındaki ulaşım bağlantılarını iyileştirecek ve civardaki tarım ve turizmin gelişmesine katkıda bulunacak ve yerel halkın refahını olumlu yönde etkileyecektir.

Kaynak: trend

YORUM EKLE