Azerbaycan lojistik konusunda yeni kurallar getirdi

Azerbaycan'da nakliye firmalarının ve göndericilerin sorumluluğu artmaktadır. Değişikliklere göre, Kodun 851 maddesi (gönderici ve alıcı) “Taş

Azerbaycan lojistik konusunda yeni kurallar getirdi
Azerbaycan'da nakliye firmalarının ve göndericilerin sorumluluğu artmaktadır.

Değişikliklere göre, Kodun 851 maddesi (gönderici ve alıcı) “Taşıyıcı” kavramını ekler. Sözleşmeye göre, alıcı yetkili bir gerçek veya tüzel kişidir. Taşıyıcı, sözleşmeye dayalı olarak ve yükün bulunduğu yerden varış yerine kadar nakliyesinin yanı sıra, aracı kiralama veya kullanma hakkına sahip, gerçek veya tüzel bir kişidir.

853.1.1 no'lu yeni maddede, kargo gönderisinin, taşıma sözleşmesini tam olarak yerine getirebilmek için mallarla ilgili belgeleri ve diğer bilgileri sunması gerektiği belirtilmiştir.

Değişikliklere göre, nakliye firmasının gereklilikleri ile bağlantılı olarak bir talepte bulunma süresi, talepte bulunma hakkının oluştuğu tarihten itibaren bir yıldır. Nakliye firmasına karşı talepte bulunmadan önce, kendisine bir talepte bulunmanız yazılı olarak zorunludur. Bir talep, talep süresi boyunca yapılabilir. Yük iletici talebi reddederse veya kısmen kabul ederse, ancak bu konuda bir cevap vermezse, 30 gün içinde kendisine karşı dava açılabilir.

Taslak kanun, göndericilerin ve nakliye şirketlerinin (malların nakliyecisinin masraflarını yerine getirmesi için göndericilerin ve navlun nakliyatçılarının sorumluluğunu artırmak da dahil olmak üzere) kargo taşımacılığı, göndericiler, taşıyıcılar ve mal alıcıları için sözleşme kavramlarını netleştirmek için hazırlanmıştır.
Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 15:25
YORUM EKLE