Azerbaycanlı üreticiler daha fazla ihracat siparişi aldı

Kuruluşundan bu yana Azexport.az portalı, yeni mekanizmalarla ticaret işlemlerini kolaylaştırarak ülkenin ihracat potansiyelini arttırmaktadır. Azerb

Azerbaycanlı üreticiler daha fazla ihracat siparişi aldı
Kuruluşundan bu yana Azexport.az portalı, yeni mekanizmalarla ticaret işlemlerini kolaylaştırarak ülkenin ihracat potansiyelini arttırmaktadır.

Azerbaycanlı üreticiler Ocak-Nisan 2019'da Azexport.az portalı üzerinden 229 milyon dolarlık ihracat siparişi aldı.

Ekonomik Reform ve Haberleşme Merkezi'nin ihracat incelemesine göre, ihracat siparişleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 arttı.

Portal üzerinden yapılan ihracat siparişlerinin değeri bu yıl nisan ayında 51 milyon dolar olarak gerçekleşti. Rusya (yüzde 12,3), Türkiye (yüzde 8), İngiltere (yüzde 6,5), Hindistan (yüzde 6,5) ve
ABD (yüzde 5,5) Nisan ayında en çok ihracat yapan beş ülke arasında.

Geçen ay en popüler ihracat siparişleri arasında tütün, patlıcan, pamuk ve pamuklu ürünler, patates, soğan, şekerleme, meyve kompostosu, yumurta, motor yağı, çay, inşaat malzemeleri, lahana, buğday kepeği, şarap, koyun yünü, kozmetik, konserve sebzeler, elma, gül vb.

Ocak 2017'den bu yana, 129 ülkeden toplam ihracat siparişi miktarı 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

2016 yılında oluşturulmuş olan Azexport.az, en popüler elektronik ticaret platformları ile entegre olup, ürünleri dünyanın her yerinden potansiyel alıcılara sunmaktadır.

Portal, girişimcilere Azerbaycan'da üretilen ürünleri uluslararası e-ticaret platformları aracılığıyla geleneksel ve yeni pazarlara ihraç etme imkanı sunuyor. Azexport'un misyonu, Azerbaycan menşeli ürünler hakkında bilgi sağlamak ve yurt içi ve yurt dışı pazarlarda satışları için faydalı bir platform olmaktır.

Azexport portalı, ihracatçılar ve alıcılar için ticaret işlemlerini kolaylaştırmak için hayırlı mekanizmalar sunmaya devam ediyor.

Portal, ilk kez, ulusal malların ve yerel ürünlerin ülkenin dışına ihraç edilmesi ihtimalini genişletmek için Azerbaycan'da ücretsiz bir satış sertifikası çıkardı.

Bu sertifika, Azerbaycanlı girişimcilere ABD, Endonezya, Katar ve diğer birçok ülkeye mal ihracatı yapma imkânı sunuyor. Sertifikaların maliyeti sadece 20 manattır (12 $).

Azexport'un 2018'de yerel girişimcilere 300 sertifika verdiğini belirtmek gerekir.

Bu belge, ihraç edilen ürünlerin Azerbaycan’ın ülkedeki dağıtımına ilişkin yasal düzenlemeleri uyarınca gerekli tüm belgelere sahip olduğunu ve şu anda iç pazarda serbestçe satıldığını onaylar.

Serbest satış sertifikası alabilmek için şirketlerin uluslararası standartlara uygun olarak üretilen ürünlerin kalitesini, uygunluk sertifikasını ve varsa bir barkodu onaylayan bir sertifikaya sahip olmaları gerekir.

Son zamanlarda, Azexport, ihracatçının tüm izinleri çevrimiçi olarak almasının yanı sıra, müşteri arama, ihracat prosedürleri ve dış pazarlara teslimatlar sağlayan birçok başka hizmeti temel alan tek bir ihracatçı beyanı yayınladı.

Daha önce de belirtildiği gibi, Azexport, katılımcılarına hizmet pasaportlarının ve ortak markalı Visa kartlarının ihracatçılar için faizsiz kredi limiti ve aynı zamanda üretim malzemeleri için basitleştirilmiş ithalat sistemine erişim, vs. Ayrıca, Azexport, birlikte çalıştığı uluslararası elektronik portalların listesini genişletir.

https://www.azernews.az
Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2019, 16:24
YORUM EKLE