Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

26 Kasım 2020 Perşembe 10:49:10

BAE’den vize yasağı kararı! Türkiye de o listede!

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) aldığı son karara göre bir sonraki karara kadar 13 ülkeye vize verilmeyecek, bu üülkeler arasında Türkiye de var.

BAE’nin duyurduğu bir karara göre ikinci duyuruya kadar, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 13 ülkeye vize verilmeyecek. 18 Kasım’da uygulamaya konulan kararda bu ülkeler arasında 8 Arap ülkesinin de bulunduğu kaydedildi. Vize yasağı getirilen ülkeler; Türkiye, İran, Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Tunus, Cezayir, Libya, Afganistan, Pakistan, Somali ve Kenya olarak belirlendi.

Bu ülkelerden gelen bireysel başvuruların ayrı ayrı ele alınacağı ve kararın verileceği kaydedildi. Kararın neden alındığına dair herhangi bir bilgi sunulmadı. 18 Kasım’dan itibaren uygulamaya konulan kararın ne zaman iptal edileceği de bilinmiyor. Bir kaynaktan alınan bilgiye göre bazı ülkelerin bu listede yer almasının nedeninin güvenlik endişesi olduğu aktarıldı.

BAE bu kararı neden aldı?

Son zamanlarda bölgede yaşanan gerilim ve siyasi atmosfer kararın neden alınabileceğine dair bazı ipuçları sunuyor. Zira Körfez ülkelerinin Katar’a aldıkları yaptırım kararının ardından Türkiye ile olan iyi ilişkiler sekteye uğramıştı. ABD’de başkanlık koltuğunu kaybeden Trump’ın öncülüğünde BAE ile İsrail’in yakınlaştığı görülmüştü. İsrail ile vize muafiyeti anlaşmasına varan BAE’nin bu ilişkilerinin, şimdiki kararına temel oluşturduğu öne sürülüyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı