Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

26 Mart 2019 Salı 18:56:47

Başkentin kuzeyinde modern bir kentsel kümelenme oluşacak

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, başkenti çalışma ziyareti sırasında kentin khyakımının isteği üzerine, yeni büyük ölçekli kentsel komp

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, başkenti çalışma ziyareti sırasında kentin khyakımının isteği üzerine, yeni büyük ölçekli kentsel kompleksin Aşkabat'ın kuzeyindeki inşaat projelerine alıştırdı.

Sabahın erken saatlerinde, devlet başkanı Choganly masifinin topraklarında özel olarak hazırlanan sunum yerine geldi. Burada devlet başkanı Mejlis'in başkanı, Bakanlar Kurulu başkan yardımcısı, askeri ve kolluk kuvvetleri başkanları, bakanlıklar ve sanayi bölümleri, Aşgabat şehrinin khyakim, khyakimlik kenti uzmanları tarafından karşılandı.

Toplananlar arasında Türkmen Devlet Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü ve Devlet Sanat Akademisi öğretmenleri ve öğrencileri yer alıyor.

Başkanın da belirttiği gibi, uzman üniversitelerin öğrencilerinin şu anki etkinliğine katılım, bu meslekleri okuyan gençlerin çalışmalarındaki yeni eğilimleri ve yönleri belirleyerek, iç mimarlık ve inşaat endüstrisinin gelişimi açısından büyük önem taşıyor.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, güzellik ve konforun, rasyonelliğin, ileri mühendislik ve teknik çözümlerin, nüfusun temel sosyal hizmetlere geniş erişiminin, enerji kaynaklarının, konut, ulaşım, çevre güvenliğinin – bunların dönüşümün geliştirilmesi ve uygulanmasında uygulanması gereken temel kriterler olduğunu vurguladı. Ülkedeki şehir ve köylerin gelişimi için programlar ve uzun vadeli planlar.

Sohbete devam eden Türkmen lideri, başkent otoyollarının iyileştirilmesi, otoyollar boyunca inşa edilen binaların özgün mimari tasarımı ve yeterli düzeyde altyapı ve sosyal tesislerin sağlanması konusuna değindi.

Choganly yerleşim bölgesi topraklarında khyakimlik ve İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı tarafından inşa edilen evler her zaman modern mimari gereklilikleri karşılamadığını belirten Başkan, Başbakan Yardımcısı D.Amangeldiyev ve Ashgabat Sh’ın çalışmalarından memnuniyetsizliği dile getirdi. Durdylyeva.

Sanayici ve Girişimciler Sendikası tarafından inşa edilen yazlık evlerin olumlu bir örneği olduğunu belirterek, kentsel altyapının uyumlu bir şekilde gelişmesi ile ilgili sorunların, sermayenin mimari görünümünün daha da dönüşümünün sürekli göz önünde tutulması gerektiğini belirtti.

Ardından, devlet başkanı Aşgabat kent idaresini, İnşaat ve Mimarlık Bakanlığını, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi öğretmenlerini ve öğrencilerini ve ayrıca TESF üyelerini hazırlayan Choganly yerleşim alanının daha da geliştirilmesi için çeşitli seçenekleri gözden geçirdi.

Bu konuda ayrıntılı bilgi Aşkabat şehrinin Sh. Durdyliev khyakim tarafından sunulmuştur.

Aslında, önümüzdeki yıllarda idari binalar, servis işletmeleri, konut binaları ve diğer sosyal tesislerden oluşan bir kompleks içeren yeni ve büyük bir şehir büyüyecek.

Ardından Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, demografik, sosyal, ekonomik, çevresel ve estetik faktörler göz önüne alınarak geliştirilen beş proje seçeneğinin her birini ayrıntılı olarak tanıdı. Ulusal mimarlık geleneklerini ve dünya kent planlamasının modern eğilimlerini yansıtıyorlar.

Bu nedenle, kentsel çevrenin en iyi planlama ve sürdürülebilir kalkınma uygulamalarını, bu alandaki yenilikçi teknolojilerin, yerli mimarların, öğretmenlerin ve Sanat Akademisi ve Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü öğrencilerinin, Aşgabat şehir yönetimi uzmanlarının, İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı, Sanayici ve Girişimciler Sendikasının temsilcileri üzerinde çalışmak için dünyanın en büyük şehirlerinde çalışma gezileri ziyaret etti.

Her kavram, khyakimlik binalarının ve diğer kamu kurumlarının inşasını sağlar. Birkaç ortaokul ve anaokulunun yanı sıra Türkmen Konservatuvarı'nın inşa edilmesi ve çocukların yaratıcı merkezi Danatar Ovezov'un adını verdiği özel müzik okulunun kurulması önerildi.

Sosyal altyapının nesneleri arasında multidisipliner bir klinik, Sağlık Evi, alışveriş ve eğlence merkezleri, bir spor okulu, bir stadyum ve bir spor kompleksi, çok katlı otoparklar bulunmaktadır. Bankacılık sektörü, Devlet Ticaret Bankaları “Türkmenbaşı” ve “Halkbank” şubeleri ile temsil edilecektir.

İlk durumda, Aşkabat-Daşoguz karayolunun her iki tarafında yer alan yeni binanın alanı 620 hektardır. Burada 15 ila 30 kat arasında 130 konut inşa edilmesi planlanıyor – daha iyi planlama ile toplam 16.696 konforlu daire.

İkinci öneri de Aşgabat'ın şehir yönetimi tarafından hazırlandı. Ana plan, orijinal olarak dekoratif ve uygulamalı sanat eserlerinin tasarımında kullanılan geleneksel ulusal süslemelerden biri şeklinde yapılmıştır. 663 hektarda, 18.568 aileye ait 134 adet çok katlı konut binası da dahil olmak üzere çok sayıda sosyal tesis bulunacaktır. Toplam nüfus yaklaşık 112 bin kişidir.

İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı tarafından hazırlanan projenin üçüncü versiyonunda, Aşkabat – Daşoguz karayolunun doğusunda yer alan toplam inşaat alanı 720 hektar olacaktır. Diğer modern binalarla birlikte, 12, 15, 18, 22, 26, 30, 32, 34 ve 35 katlarda 177 konut inşa edilmesi planlanmaktadır. 16 bin 884 daire için tasarlanmıştır. Bu projenin bir özelliği de “Türkmeniň ak öii” binası ve Dönme Kulesi'nin yapımıdır. Ayrıca bu teklifte kentsel yolların, parkların ve çeşmelerin yapımına önem verilecektir.

Yeni kentin dördüncü projesi, çeşitli yerleşim seçeneklerinde devlet başkanlığına sunulmuştur. Böylece, “A” ve “B” seçeneklerine göre, yeni binaların toplam alanı 520 hektar olacak, burada 8,556 aileye 15 ila 35 kat arasında 102 konut inşa edilmesi planlanıyor. Genel olarak, şehir nüfusu 51 binden fazla kişi olacak.

Bir göl şeklinde yapılan “Ç” seçeneği daha iddialı. Yeni binanın 920 hektarlık bir alana inşa edilmesi planlanıyor, burada 15.384 daire ve yukarıda belirtilen sayısız idari ve sosyal tesisin inşa edildiği 168 yüksek katlı konut binası inşa edilecek.

Sanayici ve Girişimciler Sendikası tarafından hazırlanan projeleri inceleyen Başkan, tüm tesislerin rasyonel yerleştirilmesinin önemine vurgu yaparak, kentsel mekanın yaşam ortamının organizasyonunun kendi kendine yeterliliğinin, sermayenin gelecekteki gelişiminin ana ilkesi olması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, halkın çalışma, ders çalışma, rahatlama, spora girme, yaratma, alışveriş, eğlence ve sağlık hizmetlerinin modern servislerini kullanabilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Devlet başkanı, binaların ve yapıların mimari görünümü, planlama kararları, tüm bu detayların, gerek tasarım gerek inşaat kalitesi gerekse çevre gereklilikleri açısından modern standartları karşılaması gereken gelecekteki tesislerin tasarım aşamasında dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Başkan, mühendislik projeleri – enerji ve su temini hatları, drenaj ve kanalizasyon sistemlerinin yapımında öncelik verilmesi gerektiğini, inşaatı ana projelerin bitiminden önce tamamlanması gerektiğini belirtti.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı, Hazar sahilinde inşa edilen nesneler için mimari çözümlerin dikkatlice düşünüldüğü ve insanların rahat bir şekilde kalması için tüm şartların yaratıldığı Avaza Ulusal Turizm Bölgesini bütünleşik bir çalışma organizasyonuna örnek olarak adlandırdı.

Devlet başkanı sunulan projelere uygun düzenlemeler yaptı. Belirtildiği gibi, yeni masifin estetik görünümü önemlidir, bu yüzden gelişiminde monotonluktan kaçınılmalıdır. Yeni mimari projeler özgün, etkileyici olmalıdır. Bunu yapmak için, binaların ve yapıların tasarımında ulusal dekoratif ve uygulamalı sanatın modern çözümlerinin yaratıcı bir şekilde uygulanması gerekir.

Bu, özellikle yeni şehir merkezinde inşa edilmesi planlanan “Türkmeni ak akı” binası için geçerlidir. Beyaz yurt, Türkmenlerin refah, samimiyeti ve misafirperverliğinin bir nevi simgesidir. Görünüşünde, halkımızın mimarisinin orijinal gelenekleri ve mimari sanatın modern kazanımları uyumlu bir şekilde birleştirilmelidir.

İç tasarım, özgünlük ve belirgin bir ulusal renk ile de ayırt edilmelidir, Cumhurbaşkanı, yerli girişimcilerin ve öğrencilerin bu tür projelerin geliştirilmesi ve uygulanmasında yaygın olarak yer almaları gerektiğini vurguladı.

Kavramsal önerileri formüle eden devlet başkanı, liderleri en iyi yabancı tecrübeyi daha aktif bir şekilde incelemeye, gelişmiş ülkelerde kentsel ekonominin etkin organizasyon ilkelerini analiz etmeye ve doğal kaynakları koruyan modern teknolojileri uygulamaya çağırdı. Bu, özellikle, bir yandan ve diğer yandan da yer altı suyu hareketi, rüzgar yönü ve güneş ışığını dikkate alarak binaları elden çıkarmak için güneş ve rüzgar enerjisinin yenilenebilir kaynaklar olarak kullanımı ile ilgilidir. Yağış miktarını da makul bir şekilde kullanabilirsiniz – yağmur suyu toplama sistemi, sulama alanlarını yönlendirmenizi sağlar.

Türkmenistan'ın sosyo-ekonomik stratejisinin başarılı bir şekilde uygulanması, uluslararası öneme sahip büyük projelerin uygulanması, ulusal ekonomik kompleksin sanayileşmesi ülkemizin büyük ölçekli şehir planlamasına büyük yatırımlar yapmasına izin vermektedir.

Ve bunun çarpıcı bir örneği, her yıl yeni mimari topluluklarla doldurulan, rahat mahallelerin yükseldiği sokaklar olan Aşgabat'tır. Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, kentin sınırlarını genişletti, dünyaya açıldı ve birçok ustalık ödülü kazandığı güzelliğine hayran kaldı.

Devlet başkanı, inşaat işlerinin yürütülmesinde ve özellikle de tasarımlarında, sakinlerin isteklerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Bu alandaki sorunların çözümünde bütüncül bir yaklaşımın sağlanması önemlidir; ayrıca yerel iklim koşullarını göz önünde bulundurarak, kentsel gelişim için çevresel standartların gözetilmesine özel önem verilmelidir.

Bir bakıma, her şey “Devlet bir erkek içindir!” Sloganı ile yönlendirilmeli, Türkmenistan Cumhurbaşkanı, halkın ön planda tutulması gerektiğini vurguladı.

Devamında, Başkan, bu büyük ölçekli yeni bina için bir proje hazırlamak için ülkedeki mimarlar, inşaatçılar, girişimciler ve öğrenci gençleri arasında yaratıcı bir rekabetin düzenlenmesinin tavsiye edileceğini belirtti. Vurgulandığı gibi, ülkemiz modern kentsel planlama projelerinin hazırlanması ve uygulanması için tüm olanaklara sahiptir. Uzmanlaşmış kurumlar, bu alanda uzmanlaşmış üniversiteler modern teknolojilerle donatılıyor, gerekli tüm şartlara sahipler, böylece sadece profesyonel mimarlar değil, öğrenciler de yarışmaya katılabilir.

Yarışmanın galibi bir ödül kazanacak ve onun tarafından hazırlanan taslak yeni binanın temelini oluşturacak. Devlet başkanına göre, tarihi kaynaklar yetenekli Türkmen mimarların dünyaca ün kazandıran benzersiz binalar inşa ettiğini gösteriyor.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı, aynı zamanda, ulusal mimarinin küresel trendlere paralel olarak gelişmesi, geniş ölçüde modern deneyim, bilimsel ve teknik başarılar ve yenilikçi yöntemler uygulamasının gerektiğini söyledi.

Daha sonra devlet başkanı, Türkmen Devlet Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü ve Sanat Akademisi öğrencileriyle konuştu; gençlerin önerilen projeler ve uygulama seviyelerine ilişkin görüşlerine ilgi gösterdi.

Öğrencilerin belirttiği gibi, atmosfer, kentin ekolojisi üzerinde olumlu bir etkisi olacak ve insanların yaşaması ve rahatlaması için konforlu koşullar sağlayacak yeşil alanların yaratılmasına özel önem verilmiştir. Bununla birlikte, nesnelerin yerleri endüstriyel komplekslerden ve otoyollardan belli bir mesafede seçilmiştir. Ayrıca, şehirlerarası otoyolların uluslararası standartlara uyumu, sürücülere ve yayalara olan uygunlukları, kentsel ve doğal peyzajların uyumlu bir şekilde birleştirilmesi gibi hususlar da dikkate alınmıştır.

Büyük ölçekli yeni bir binanın dekorasyonu, merkezde inşa edilen Türkmeni ak ve yı yapıları olacak. Orijinal mimarinin görkemli inşaatı – Türkmen yurt şeklinde – büyük kutlamalara ve kültürel etkinliklere yöneliktir.

Gelecekteki mimarların ve inşaatçıların belirttiği gibi, yeni bir geniş kentsel dizi için projelerin geliştirilmesi ve mevcut sunum onlar için benzersiz bir pratik deneyim haline geldi.

Sunulan projelerin değerlendirilmesini ve tartışmasını özetleyen Türkmenistan Devlet Başkanı, yeni şehir ulaşım taşımacılığı ile ilgili olarak ilgili yöneticilere, uzun mesafeli otoyolların topraklarından geçilmemesi gerektiğini vurguladı.

Bir kez daha şehir planlamanın tüm yönlerine kapsamlı ve sorumlu bir yaklaşımın önemini vurgulayan devlet başkanı, bu konuda özel umutların gençlere verildiğini belirtti.

Mevcut liderlerin belirlenmiş görevleri ve öğrencileri çözmedeki başarılarını ve çalışmalarında ve çalışmalarında önemli başarılar dile getiren Başkan Gurbanguly Berdimuhamedov olay yerinden ayrıldı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı