Belçika’da polise 1 Nisan şakası!

Belçika'da 20 bin kişilik bir parti düzenleneceğine dair sosyal medya platformu Facebook üzerinden bir paylaşım yapıldı. Fakat bu paylaşımın 1 Nisan şakası olduğu anlaşıldı.

belçika_1_nisan_şakası

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belçika’da koronavirüsün üçüncü dalgası sebebiyle sıkı karantina tedbirleri hayata geçirildi. Fakat sosyal medya platformu Facebook üzerinden yapılan bir duyuru nedeniyle Belçika’da güvenlik güçleri harekete geçti. Söz konusu duyuruda, Bois de la Cambre Parkı’nda 1 Nisan 2021 tarihinde bir parti düzenleneceği ifade edildi. Partide Daft Punk ve DJ Calvin Harris’in yer alacağı kaydedilirken, “La Boum” adı verilen partiye 20 bin kişinin katılım göstereceği belirtildi.

Tahkikat başlatıldı

Bunun üzerine emniyet tarafından bu partinin yapılmasına izin verilmeyeceğine yönelik bir açıklama yapıldı. Savcılar, koronavirüs tedbirlerine riayet etmeyenler hakkında tahkikat başlatılacağını ifade etti. Öte yandan, söz konusu paylaşımı kimin yaptığını tespit etmek üzere tahkikat başlatıldığı öğrenildi.

Parka çok sayıda kişi geldi

Yapılan uyarılara rağmen çok sayıda insanın Bois de la Cambre Parkı’na geldiği görüldü. Lise öğrencisi olduğu öğrenilen Julia Ferrari, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “La Boum” adı verilen partiye birçok kişinin katılacağını düşündüğünü ama polis ekiplerinin Bois de la Cambre Parkı’nı kapatacağını dile getirdi.

Şaka olduğu öğrenildi

Güvenlik güçlerinin Bois de la Cambre Parkı’nda yoğun bir şekilde tedbir aldığı ve parti için gelenleri geri çevirdiği fark edildi. Fakat söz konusu partinin aslında 1 Nisan şakası olduğu öğrenildi. Organizatörler, Facebook hesabından yaptıkları bir paylaşımda, partinin 2022 senesine ertelendiğini bildirdi.

En fazla 4 kişi toplanabiliyor

Belçika’da koronavirüsle mücadele kapsamında dışarıda en fazla 4 kişinin toplu halde bulunabileceğine yönelik karar alınmıştı. Fakat hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte çok sayıda insanın Bois de la Cambre Parkı’na gittiği görülmüştü.

Belçika koronavirüs tablosu

Belçika’da son bir günde 5 bin 611 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 50 can kaybı gerçekleşti. Belçika’da şu ana kadar 882 bin 453 vaka kayıtlara geçerken, koronavirüs kaynaklı 23 bin 16 ölüm gerçekleşti.

Mahkeme önlemlerin kaldırılmasını kararlaştırmıştı

Belçika’da Asliye Mahkemesi, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemler için hükümet tarafından yasal bir zemin yaratılmadığına karar vermişti. Hükümet, insanların bir araya gelmelerinin önlenmesi, kafe ve restoran gibi işletmelerin faaliyetlerinin durdurulması ve gece saatlerinde sokağa çıkma yasağının uygulanması gibi kararlara yönelik yasal bir zemin bulmak zorunda. Hükümete bunun için 30 gün süre verildi. Söz konusu karara hükümet tarafından itirazda bulunulacağı tahmin ediliyor.