Biden da yetersiz kaldı! Göçmenler sabuna ve yiyeceğe muhtaç

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, bir önceki Başkan Donald Trump tarafından yapılan göçmen karşıtlığına tepki göstermesine rağmen kendisi de bu konuda yeterli olamadı. Meksika sınırında bulunan bir göçmen merkezinde insanların kalabalık halde bir arada yattıkları, yiyeceğe ve sabuna yönelik erişimlerinin de kısıtlı olduğu ifade edildi.

göçmen_merkezi7

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

20 Ocak 2021 tarihinde başkanlık koltuğuna oturan ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, bir önceki Başkan Donald Trump tarafından yürütülen politikaların geri çevrilmesi amacıyla 17 tane kararname imzalamıştı. Söz konusu kararnamelerden biri de Meksika sınırındaki duvara yönelik fonların kesilmesine yönelik oldu. Biden, göçmen çocuklarının aileleriyle birlikte aynı kamplarda kalmalarını sağlayacağını söyledi.

Sağlıksız şartlarda yaşıyorlar

Fakat Biden’ın başkanlık koltuğuna oturduğu günden beri göçmen merkezlerinde bulunan çok sayıda ailesiz çocuk dâhil ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) güneyinde ciddi bir göçmen akını başladı. Biden, göçmen çocukların aileleriyle tekrar bir araya gelmelerine yönelik talimat verdi ancak Teksas eyaletindeki Donna ilçesinde yer alan bir göçmen merkezinde çocukların oldukça sağlıksız şartlarda yaşadığı görüldü.

Yüzde 100 kapasite ile açıldı

Trump, çocukların yaşadığı sınır tesislerindeki şartlar nedeniyle tepki çekmişti. Söz konusu süreçte kullanılan tesis şu anda yeniden kullanılıyor. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, koronavirüse rağmen söz konusu tesislerin yüzde 100 kapasiteyle faaliyet göstermesine yönelik karar aldı.

“Eğitim ve sağlık olanaklarına sahip olacaklar”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki, göçmenler ile çocuklarına daha iyi imkânlar tanınabilmesi amacıyla ilerleyen dönemde daha çok yer kurulacağını söyledi. Psaki, çocukların artık hukuk, eğitim ve sağlık olanaklarına sahip olabileceklerini dile getirdi.

Yiyecek ve sabun bulamıyorlar!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, koronavirüsün kontrol altında tutulabilmesini sağlamak amacıyla 2 metre fiziki mesafe öneriyor. Fakat kampta bunun hayata geçirilmesinin mümkün olmadığı ifade ediliyor. Meksika sınırında bulunan göçmen merkezinin çok kalabalık olduğu ve sadece 8 plastik duvarla bölündüğü kaydedildi. Söz konusu merkezde yiyecek ve sabuna yönelik erişimin yetersiz kaldığı belirtildi.

“Uygun değil”

Ortaya çıkan görüntülerin Washington yönetiminin hedeflerine uygun olmadığını kabul eden Psaki, söz konusu yerlerin çocukların uzun süre boyunca yaşamaları için uygun yerler olmadığını ama çocukların ailelerinden farklı kamplara gönderilmesinin de kendi politikalarına uygun olmadığını aktardı.

Basın mensupları alınmıyor

Biden’ın göreve geldiği günden beri basın mensuplarının göçmen merkezine kabul edilmediği öğrenildi. Çocukların temsilciliğini üstlenen avukat, kampların aşırı derecede kalabalık olduğunu söyledi.

“Kriz olarak görülmüyor”

Psaki, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) sınır kapılarına gelen ve ailesi olmayan çocuk sayısındaki artış nedeniyle endişelendiğini belirterek, insanlık dışı eylemlerden kaçan çocukların bir kriz olarak görülmediğini belirterek, söz konusu çocuklara insani bir şekilde yaklaşılması gerektiğini dile getirdi.