Biden’dan kritik zirve için Erdoğan’a davet!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, 22-23 Nisan 2021'de video konferans yöntemiyle gerçekleştirilecek olan İklim Zirvesi'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı davet etti.

biden_erdoğan

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İklim Zirvesi, 22-23 Nisan 2021’de video konferans yöntemiyle gerçekleştirilecek. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, söz konusu zirveye 40 lideri davet etti. Davet edilen liderler arasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yer aldı.

Beyaz Saray’dan açıklama geldi

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Beyaz Saray, söz konusu zirvede iklim adına güçlü bir hamlede bulunmanın önceliğine dikkat çekileceğini ifade etti. Söz konusu açıklamada, bunun ekonomik bakımdan getireceği faydaların ön plana çıkarılacağı belirtildi. Açıklamaya göre, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Biden, bütün liderlerden kendi ülkeleri için nasıl bir eylem planı hazırladıklarını sunmalarını istedi. Öte yandan, BM (Birleşmiş Milletler) İklim Değişikliği Konferansı’nın Kasım ayında gerçekleştirileceği hatırlatılarak, İklim Zirvesi’nin bu konferanstan önce kritik bir adım olacağı ifade edildi.

“Johnson ile iklimi görüştüm”

Biden, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirterek, söz konusu görüşmede iklim krizinin ele alındığını söyledi.

Fosil yakıtların düşürülmesi görüşülecek

Koronavirüs nedeniyle video konferans yöntemiyle yapılacak olan İklim Zirvesi’nde, fosil yakıtların düşürülmesi amacıyla yapılabilecek hamlelerin ele alınacağı öğrenildi.

Karbon nötr ekonomiye geçilecek

Biden, Ocak ayında başkanlık koltuğuna oturmasının ardından yaptığı açıklamada, Eski ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Donald Trump’ın geri çekildiği Paris İklim Anlaşması’na geri dönüleceğini ve iklim kriziyle mücadele konusunda yapılacak hamlelerin değerlendirileceğini söylemişti. Biden, 2050 senesine kadar ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) karbon nötr ekonomiye tümüyle geçmiş olmayı hedeflediğine dikkat çekmişti.

Trump çevre problemlerine önem vermemişti

Eski ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Trump, çevre problemlerine ilişkin düzenlemelerle ilgilenmemişti. ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) fosil yakıt üretimini üst düzeye çıkaracak hamlelerde bulunan Trump, iklim değişikliğinin yalandan ibaret olduğunu ifade etmişti.

Paris İklim Anlaşması nedir?

Biden, ABD’yi (Amerika Birleşik Devletleri) Paris İklim Anlaşması’na geri döndürdü. Paris İklim Anlaşması, 2016 senesinde yürürlüğe girmiş ve 200’e yakın ülke söz konusu anlaşmada bir araya gelmişti. ABD (Amerika Birleşik Devletleri), iklim değişikliğiyle mücadeleyi konu alan anlaşmadan 4 Kasım 2020 tarihinde resmî olarak çekilmişti. ABD (Amerika Birleşik Devletleri), böylece söz konusu anlaşmadan geri çekilen tek ülke olarak kayıtlara geçmişti. Söz konusu ülkenin, atmosfere en çok sera gazı salan ülke olduğu biliniyor. Bu anlaşma, global sıcaklık artışının 2 derecenin altında olmasını hedefliyor. Global sıcaklık artışının 1,5 derecede tutulması tercih ediliyor. Ülkeler tarafından karbon emisyonlarının düşürülmesine yönelik hedefler ortaya konuyor. Söz konusu hedefler de 5 senede bir yeniden ele alınıyor. Gelişmiş ülkelerin, yenilenebilir enerjiye geçiş konusunda gelişmemiş ülkelere yardımcı olmaları isteniyor.