Bişkek'te polis devriye servisi çalışmaya başladı

Bişkek'te polis devriye servisi çalışmaya başladı

Bişkek'te bir polis devriye servisi çalışmaya başladı. Olay, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbai Jeenbekov tarafından açıldığını, devlet başkanının basın servisi Perşembe günü söyledi.

Sooronbai Jeenbekov, Bişkek'in İçişleri Bölümünün yeni dijitalleştirilmiş komuta merkezine yaptığı ziyarette “devriye polisinin pilot projesi, devlet ile sivil toplum arasındaki başarılı etkileşimin bir örneği” dedi.

Bişkek ilinde Polis Karakol Servisi'nin pilot projesinin sunumu da burada yapıldı.

Cumhurbaşkanı, Kırgız Cumhuriyeti iç işleri organlarının bölümlerinin verimliliğini artırmaya yönelik önerileri hazırlayan ve uygulayan, karayolu güvenliği ve kamu düzeni sağladığı için teşekkürlerini sunmuştur.

Temmuz 2018’de, sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle yapılan bir toplantıda, karayolu güvenliği sağlayan polis birimlerinin reformu için bir teklif alındığını hatırlattı.

Daha sonra sivil toplum temsilcilerini içeren uzman bir çalışma grubu kuruldu.

Grup, bir dizi düzenleyici kanunda yapılan değişikliklerle ilgili çalıştı. İlk kez, açık ve şeffaf bir rekabet seçimiyle işlerine başlayan devriyeler görevlendirildi.

Cumhurbaşkanı, pilot projenin karayolu güvenliği sağlayan polis memurlarından memnuniyetsizliği göz önünde bulundurarak başlatıldığını vurguladı.

“Şimdi asıl şartlar kamu düzeninin korunması, vatandaşlarla etkin etkileşim ve yolsuzluğun ortadan kaldırılması. En önemlisi, vatandaşların polise duyduğu güveni yeniden canlandırmak gerekiyor ”dedi.

Devlet başkanı, bu yılın sonuna kadar projenin Bişkek şehrini tamamen kapsayacağını ekledi. Gelecek yıllarda, Oş şehrinde ve daha fazla ülkede uygulanacak.

Komuta merkezinin faaliyetlerini inceledikten sonra cumhurbaşkanı, merkezin içişleri organlarının reformunun bir parçası olarak oluşturulduğunu vurguladı.

Bişkek polis teşkilatı başkanı Kanat Dzhumagaziev 'e göre, merkeze vatandaşlara güncel bilgiler verecek ve suç tespit hızını artıracak.

Merkez, kamu güvenliği sağlanmasının yanı sıra vatandaşların güvenliğini de izleyecektir. Faaliyetleri mesajlara, vatandaşların ifadelerine operasyonel cevabı arttırmayı ve suç ve suistimal tespitini arttırmayı amaçlıyor.

İstenilen bir kişinin göstericinin gözaltına alınması ve bu teknolojilerin kullanılmasıyla tespit edilmesi dahil olmak üzere kişilik tespiti ve yüz tanıma sistemine sahip bir sistem gösterilmektedir. Hibe fonlarının çekiciliği sayesinde, şu anda başkentin halka açık yerlerde faaliyet gösteren yüz tanıma sistemine sahip 20 video kameranın Bişkek'te kurulduğu belirtildi.

Fotoğraf kaynağı: Cumhurbaşkanlığı Basın ve Enformasyon Ofisi

YORUM EKLE