Bişkek'te yolsuzluğa karşı barışçıl eylem sona erdi

Bişkek'te yolsuzluğa karşı barışçıl eylem sona erdi

Bişkek'te yolsuzluğa karşı barışçıl eylem sona erdi. Radio Azattyk, vatandaşlara #ReAction adını verdi ve gümrükte yolsuzlukla ilgili gazetecilik soruşturmasının yayınlanmasından sonra karar verdi.

Seyircinin üç temel gereksinimi vardı: ilki Raiymbek Matraimov'u, ikincisi - hapisteki tüm hırsızları ve üçüncü - gerçek reformları alıkoymak. Milli marşın gösterilmesinden ve slogan atılmasından sonra, organizatörler imza toplamaya başladı ve eylemin bittiğini ilan etti.

“Taleplerimizi hükümete ve cumhurbaşkanına iletmek için imza topluyoruz. Bu eylem ilk çağrıydı ve bu hafta sona ermeden yetkililerden bir tepki bekleyeceğiz ”dedi. Sivil eylemci Ulan Usoyun.

Radio Azattyk, Yolsuzluk ve Organize Suç Araştırma Merkezi (OCCRP) ve Kloop.kg web sitesi ile birlikte Kırgızistan’dan en az 700 milyon doların nasıl çekildiği konusundaki araştırmasının ikinci bölümünü yayınladı. 10 Kasım'da gazetecilik soruşturması yapan sanıklardan biri olan Uygur kökenli bir Çinli işadamı Ierken Saimaiti İstanbul'da öldürüldü. Gazetecilere verdiği demeçte, eski GTS genel başkan yardımcısı ailesinin Raiymbek Matraimov 'un sahtekarlığa karıştığını söyledi.

Jogorku milletvekili Kenesh İskender Matraimov, kardeşi Raiymbek Matraimov'un "gazetecilerin suçtaki şüpheliden elde edilen bilgilere dayandığını" belirterek, gümrükte yolsuzlukla ilgili olabileceğini reddetti.

YORUM EKLE