Blinken’dan Suriye açıklaması: Yazıklar olsun!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suriyelilere yardımcı olmak için mutlaka bir yol bulunması gerektiğini belirterek, "Bunu da yapamazsak yazıklar olsun!" ifadesini kullandı.

blinken

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, BMGK’da (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) Suriye’deki mevcut durumun ele alındığı bir oturumda önemli açıklamalarda bulundu. Blinken, Suriye’de 13,4 milyon insanın yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Suriye’de insanların yüzde 60’lık bir bölümünün açlık tehlikesi altında olduğuna dikkat çeken Blinken, çocuklarını beslemek isteyen bir kadının saçlarını satmaya mecbur kaldığını ifade etti.

“Ortak insanlık yok”

Blinken, koltuklarda oturan ve ülkelerini temsil eden insanların hep birlikte harekete geçmek için ortak insanlık sergileyemediğini belirterek, farklılıklar olsa bile Suriyelilere yardımcı olabilmek için mutlaka bir yol bulunması gerektiğini söyledi. Bunun ortak bir yükümlülük olduğunu aktaran Blinken, “Bunu da yapamazsak yazıkların olsun!” diye konuştu.

“Sınır kapıları açılmalı”

Blinken, insani yardımların Suriyelilere derhal ulaştırılmasının gerekli olduğunu belirterek, 2020 senesinde Rusya yüzünden kapanan Al Yarubiyah Sınır Kapısı ve Öncüpınar Sınır Kapısı’nın yeniden açılması için çağrıda bulundu. İnsani yardımların Cilvegözü Sınır Kapısı dâhil olmak üzere 3 farklı sınır kapısından ulaştırılması gerektiğini aktaran Blinken’den sonra BM (Birleşmiş Milletler) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock konuştu.

“Daha çok sınır kapısı gerekli”

Lowcock, söz konusu ülkede açlığın önüne geçilmesi amacıyla daha çok yardıma ve söz konusu yardımların ulaştırılacağı daha çok sınır kapısına gereksinim duyulduğunu dile getirdi.

“Şiddet hala bitirilemedi”

Türkiye’nin BM (Birleşmiş Milletler) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Beşşar Esed rejimi tarafından halka açılan savaşın 10 seneden uzun bir zamandır devam ettiğini belirterek, Suriye’de yaşanan insan hakları ihlâlleri ile şiddetin hala bitirilemediğini söyledi. Sinirlioğlu, Suriye’de hem yerinden edilen insan sayısının hem de mülteci sayısının giderek arttığını kaydederek, söz konusu ülkede bulunan insanlara yeterince yardım ulaştırılamadığına dikkat çekti.

“Ülkelerine geri dönmek istemiyorlar”

Türkiye’de yarım milyon Suriyelinin dünyaya geldiğini belirten Sinirlioğlu, sığınmacıların yüzde 85’ten fazlasının Suriye’nin güvenli olmaması nedeniyle geri dönmek istemediklerini aktardı. Sinirlioğlu, Türkiye’nin insani sonuçlarla ve güvenlik problemleriyle karşılaştığını dile getirdi.

“Savaş suçu işleniyor”

Suriye’nin El Eterip ilçesinde bulunan bir hastaneye saldırıldığını hatırlatan Sinirlioğlu, bunun savaş suçlarından biri olduğuna dikkat çekti. Sinirlioğlu, insan hakları ihlâllerini kınayarak, sorumluların mutlaka tespit edilmelerinin gerekli olduğunu ifade etti.

“Yeni bir göç başlayabilir”

Sinirlioğlu, Suriye’ye yönelik sınır ötesi yardımlara imkân tanıyan BM (Birleşmiş Milletler) mekanizmasının Temmuz ayında yenilenmemesi durumunda yeni bir göç dalgasının başlayabileceğini söyledi. İnsani yardımların ulaştırılması için Beşşar Esed rejimi tarafından onay beklenmenin boş bir hareket olduğunu belirten Sinirlioğlu, Rusya tarafından muhaliflere ait bölge ile rejime ait bölge arasında kapı açılmasıyla yalnızca Beşşar Esed’in diktatörlüğünün meşru bir hale getirilmeye çalışıldığını ekledi.