Brezilyalı bilim insanları ilk defa tespit etti: 18 mutasyon birleşti!

Brezilyalı bilim insanları, 18 mutasyonun birleştiği bir koronavirüs türü tespit etti.

brezilya_koronavirüs

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Brezilyalı bilim insanlarından korkutan bir açıklama geldi. Bilim insanları, 18 mutasyonun bir arada bulunduğu bir koronavirüs türü tespit edildiğini duyurdu. Söz konusu bilim insanları, koronavirüsün yeni türünün riskli olduğuna dikkat çekti. Yeni türde önceden tanımlanmayan 18 mutasyonun saptandığını bildiren uzmanlar, bu mutasyonların bazılarının Brezilya’ya bağlı Amazonas eyaletinde tespit edilen P1 mutasyonu, Rio de Janeioro kentinde ortaya çıkan P2, Güney Afrika’da saptanan B.1.1.351 ve İngiltere’de tespit edilen B.1.1.7 mutasyonu ile benzerlik gösterdiğine dikkat çekti.

Minas Gerais Federal Üniversitesi’nden Renato Santana, 18 mutasyonun birleştiği koronavirüs türünün daha hızlı bulaştığını ya da daha öldürücü bir etkiye sahip olduğunu açıklamak için henüz erken olduğunu söyledi. Santana, yeni türün şimdiye kadar tespit edilen türlerle benzer özellikler taşıdığına dikkat çekerken, söz konusu türün ayrıca farklı özellikler de taşıdığını dile getirdi. Santana, mevcut türlerin birleşerek yeni bir tür ortaya çıkardığını aktardı.

“Yurt dışına seyahat etmedikleri belirlendi”

18 mutasyonun birleştiği türün tespit edildiği kişilerin yurt dışına seyahat etmediklerine dikkat çeken Santana, söz konusu türün ortaya çıktığı zamanı ve yeri saptamak amacıyla incelemelere devam edilmesinin şart olduğunu söyledi.

Brezilya koronavirüs tablosu

Brezilya’da şu ana kadar 13 milyon 197 bin 31 vaka kayıtlara geçerken, koronavirüs kaynaklı 341 bin 97 can kaybı gerçekleşti.

Biyolojik Fukuşima yaşanıyor!

Koronavirüsü nükleer reaktöre benzeten Prof. Dr. Miguel Nicolelis, Brezilya’da koronavirüsün artık kontrolden tamamen çıktığını söyledi. Prof. Dr. Nicolelis, Brezilya’da adeta “biyolojik Fukuşima” meydana geldiğini belirterek, söz konusu ülkede her hafta farklı bir mutasyonun tespit edildiğini dile getirdi. Bu mutasyonlardan bazılarının çok daha hızlı bir şekilde yayıldığını ve bazılarının da çok daha ölümcül olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nicolelis, mutasyona uğrayan koronavirüslerin ilk aşamada Latin Amerika’da yer alan diğer ülkelere ve son aşamada da dünya geneline yayılacağını kaydetti.

Bolsonaro’nun umurunda değil

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, koronavirüse karşı geliştirilen aşılara güvenmediğine dikkat çekmişti. Tedavi hususunda güvenilirliği hiçbir şekilde ispatlanmamış ilaçları savunan Bolsonaro, kısa zaman içerisinde ülkesinde normal yaşama dönüleceğini duyurmuştu. Bolsonaro, koronavirüse karşı aşılanan kişilerin Superman ya da timsaha dönüşebileceğine ilişkin oldukça tuhaf açıklamalar yapmış, kendisinin de aşı yaptırmayacağını ifade etmişti. İnsanların artık şikâyet etmemeleri gerektiğini belirten Bolsonaro, “Sızlanmayı ne zamana kadar sürdüreceksiniz?” diyerek tepki göstermişti.