Brezilyalı doktor uyardı: Biyolojik Fukuşima yaşanıyor!

Prof. Dr. Miguel Nicolelis, Brezilya'da koronavirüsün kontrolden çıktığına dikkat çekerek, söz konusu ülkede "biyolojik Fukuşima" yaşandığını söyledi.

brezilya_koronavirüs2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Brezilya’da koronavirüs nedeniyle oldukça zor günler yaşanıyor. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise durumun ciddiyetinin hala farkında değil. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Prof. Dr. Miguel Nicolelis, koronavirüs için “nükleer reaktör” benzetmesini yaptı. Brezilya’da koronavirüsün kontrolden çıktığını ifade eden Prof. Dr. Nicolelis, söz konusu ülkede “biyolojik Fukuşima” yaşandığını dile getirdi.

“Sürekli yeni bir mutasyon çıkıyor”

Prof. Dr. Nicolelis, her hafta Brezilya’da koronavirüsün yeni bir mutasyonunun ortaya çıktığını ifade etti. Söz konusu mutasyonlardan bazılarının daha hızlı bulaştığını ve bazılarının da daha öldürücü olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nicolelis, mutasyonlu koronavirüslerin Latin Amerika’da bulunan diğer ülkelere ve son olarak da dünya geneline yayılacağını söyledi.

Brezilya koronavirüs tablosu

Brezilya’da son bir günde 86 bin 979 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 4 bin 195 can kaybı gerçekleşti. Söz konusu ülkede şu ana kadar 13 milyon 100 bin 580 vaka kayıtlara geçerken, koronavirüs kaynaklı 366 bin 947 ölüm meydana geldi. Brezilya, ABD’den (Amerika Birleşik Devletleri) sonra koronavirüsün en fazla sarstığı ikinci ülke oldu. Söz konusu ülkede yoğun bakım servislerinin oldukça yüksek doluluk oranlarına sahip olduğu bildirildi. Öte yandan, koronavirüsün daha bulaşıcı bir türü olan P1’in hızlı bir şekilde yayılması sonucu Brezilya’nın oldukça sıkıntılı bir süreçten geçtiği ifade edildi.

“Normal yaşama geri dönülecek”

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, ülkesindeki vahim tabloya rağmen hala koronavirüsü umursamıyor. Koronavirüs aşılarına karşı şüpheli bir tavır sergileyen Bolsonaro, tedavi konusunda da güvenilirliği ispatlanmamış ilaçları savunmaya devam ediyor. Bolsonaro, 2021’in “aşı senesi” olacağını söylemiş, yakın zamanda Brezilya’da normal yaşama dönüleceğini ifade etmişti.

Aşı hakkında ilginç açıklamalar yapmıştı

Bolsonaro, koronavirüs aşısı yaptıranların Superman veya timsaha dönüşebileceğine dair garip açıklamalarda bulunmuştu. Koronavirüs aşısı yaptıran kadınlarda sakal çıkacağını, erkeklerin ise daha ince bir ses tonuna sahip olacağını ileri süren Bolsonaro, kendisinin aşı yaptırmayacağını dile getirmişti. Bolsonaro, Brezilya’da kendisine karşı savaş başlatıldığını belirterek, can kayıplarının yalnızca koronavirüs nedeniyle gerçekleşmediğini ifade etmişti. İnsanların artık şikâyet etmekten vazgeçmeleri gerektiğini aktaran Bolsonaro, “Ne zamana kadar sızlanmaya devam edeceksiniz?” diye sormuştu.