Bu telefonu olanlar dikkat! Güvenlik açığı olan telefonlar açıklandı!

Bu telefonu olanlar dikkat! Güvenlik açığı olan telefonlar açıklandı!

Günümüzde mobil telefon kullanımı oldukça yaygınlaşmış ve bu oranın gittikçe arttığını söylemem mümkün. Sık sık yeni telefonların çıkması, yeni telefonların gelmesi ile birlikte yeni işletim sistemlerine geçişlerin yapıldığı ve yeni işletim sistemi ile güvenliğin arttığını söylesekte bu durumu eski telefonlar için söylememiz pek mümkün değil. Eski telefondan kastımız ise 2-3 yıllık telefonlar ve bu telefonlarda güncellemelerin kesilmesi ile birlikte güvenlik açıklarının oluşması muhtemel.

ANDROİD TELEFONLARDA GÜVENLİK AÇIĞI BULUNDU

Android tarafında güvenlik sorunlarının yaşanmaması için sürekli güvenlik güncellemeleri yayınlanır. Örnek vermek gerekirse samsung ana güncellemelerini 2 yıl sürdürdükten sonra kessede güvenlik güncellemeleri yayınlamaya bir süre daha devam eder. Ancak ne kadar güvenlik güncellemesi yayınlansa da güvenlik açığının olduğu modeller oluşuyor. Google, yeni yayınladığı açıklama ile android işletim sistemini kullanan bazı cihazlarda güvenlik açığı tespit ettiğini açıkladı. 

GÜVENLİK AÇIĞI OLAN TELEFONLAR HANGİLERİ?

Xiaomi Redmi 5A
Xiaomi Redmi Not 5
Xiaomi A1
Oppo A3
Moto Z3
Oreo LG telefonlar
Samsung s7, S8, S9

GOOGLE GÜVENLİK EKİBİ AÇIK TESPİT ETTİ!

Google güvenlik ekibi project zero'da yer alan araştırmacılar; huawei p20, pixel 2 ve redmi note 5, samsung s8 olmak üzere farklı firmaların telefonlarında android açığı olduğunu belirtti. Android'de yayılan açığın bir çok kişi tarafından öğrenildiği ve art niyetli kişiler tarafından kullanılmaya başlandığı belirtildi. 

AÇIK KÖK ERİŞİMİNE İZİN VERİYOR!

Yukarıda sayılan android telefonlardaki açıklar sayesinde saldırganlar telefonlarda kök erişimine izin veriyor. Kök erişimi sağlanan telefonda çoğu veri ve komuta erişilebildiği açıklandı. Bu açık sayesinde saldırganlar cihazların çekirdeklerine dahi ulaşabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 21:36
YORUM EKLE