Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

2 Ocak 2021 Cumartesi 12:56:08

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi’den Rusya açıklaması: İşbirliğimizin ucu bucağı yok!

ABD ve Avrupa ülkelerinin hoşnut olmamasına rağmen Rusya ile yapılan işbirliğinde herhangi bir limit bulunmadığını aktaran Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, iki ülke arasında tarihte yaşanan en güçlü birliğin sağlandığını sözlerine ekledi.

ABD’nin güçlü etkisi karşısında bir Asya birliği oluşturan Çin ile Rusya’nın bölgedeki faaliyetleri hem Avrupa’yı hem ABD’yi endişelendiriyor. 4 yıllık başkanlık dönemini özellikle Çin’e karşı yürüttüğü ekonomik savaşla geçiren ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüsten de sık sık “Çin virüsü” olarak bahsediyor. Trump’ın 2017 yılında yürürlüğe soktuğu CAATSA yaptırımlarının da Rusya, İran ve Kuzey Kore’nin ardından şimdi de Türkiye’ye uygulanacağı biliniyor.

ABD’nin baskısına boyun eğmeyeceklerinin altını çizen Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Rusya ile yaptıkları işbirliğinin sınırsız olduğunu vurguladı. Özellikle koronavirüs salını döneminde ciddi bir sınavdan geçen Çin-Rus ilişkilerinin bütün testlerden geçtiğini aktaran Bakan Yi, belki de tarih boyunca iki ülke arasında varılan en yüksek dereceli işbirliğine imza atıldığını kaydetti.

“Pandemi döneminde iki ülke de hayati yardımlarda bulundu”

Pandemi döneminde iki ülkenin de sağlık alanında birbirine hayati destekler verdiğine işaret eden Vang Yi, dış ülkelerin baskılarına rağmen iş birliğini daha da genişleteceklerinin altını çizdi. Yi, iki komşu ülke arasında stratejik iş birliği konusunda herhangi bir limit bulunmadığını ve kısıtlı alanların var olmadığını sözlerine ekledi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı