Darbe girişimi önlendi

Uluslararası haber ajanslarının geçtiği son dakika haberine göre; Nijer'de darbe girişimi son anda önlendi ve cuntacı askerler tutuklandı.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya, 8 Kasım 2020 tarihindeki seçimlerde hile yapıldığı gerekçesiyle yapılan ve bugüne kadar 521 göstericinin hayatını kaybettiği Myanmar’daki askerî darbeye odaklanırken Nijer’de sessiz sedasız darbe girişiminde bulunulduğu ortaya çıktı.

Nijer basınında yer alan haberlerde, Nijer’in başkenti Niamey’de gece saatlerinden itibaren sabahın ilk saatlerine kadar Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bulunduğu bölgeden yoğun çatışma sesleri yükseldi. Görgü şahitleri ise çatışmanın ilk saatlerinde ağır silah seslerinin geldiğini ancak ilerleyen saatlerde hafif ateşli silah sesleri duyulduğu bilgisini verdi. Görgü tanıkları özellikle yarım saat dolaylarında kesintisiz silah sesleri duyduklarını belirttiler.

Darbe girişiminde bulunulduğu ortaya çıktı

Görgü tanıklarının ağır ve hafif silahlı çatışma olarak bildirdiği olayın saatler sonra bir çatışma değil bir darbe girişimi olduğu öğrenildi.

Uluslararası haber ajansları tarafından da geçilen son dakika haberlerinde; Nijer’deki askerî darbe girişiminin önlendiği ve cuntacı askerlerin etkisiz duruma getirilerek tutuklandığı bilgisi verildi.

Nijer makamlarından yapılan açıklamada ise, başkenti Niamey’de durumun tamamen kontrol altında olduğuna dair bilgi paylaşımında bulunuldu.

Yakın zaman önce seçim olmuştu

Nijer’de 21 Şubat 2021 tarihinde cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu yapılmış ve iktidardaki PNDS-Tarayya Partisi’nin adayı olan Mohamed Bazoum seçimi kazanmıştı. Mohamed Bazoum’un 2 Nisan 2021 tarihinde yemin etmesi bekleniyordu.