Daşoguz işadamları, et tavukçuluk tarımının verimliliğini artıracak bir proje uyguluyor

TFEL - IP "Kop Pudakly" üyesinin bir kümes hayvanı çiftliğinde, üretimin karlılığını artırmak için yerel tavukları kullanmaya karar verildi. Hem y

Daşoguz işadamları, et tavukçuluk tarımının verimliliğini artıracak bir proje uyguluyor
TFEL - IP "Kop Pudakly" üyesinin bir kümes hayvanı çiftliğinde, üretimin karlılığını artırmak için yerel tavukları kullanmaya karar verildi. Hem yabancı inkübatörlerde hem de Daşoguz velayat'ın çeşitli çiftliklerinde yetiştirilen en iyi tavuklar ıslah çalışmaları ve üretken bir kros elde etmek için seçilecektir. Uzmanların hesaplarına göre, böyle bir projenin uygulanması, tutma ve beslenmede daha az kaprisli olan piliçlerin yetiştirilmesine olanak sağlayacaktır.

Kop Pudakly bireysel girişiminin kanatlı çiftliği, devlet tarafından Akdepinsky etrap'in Pagtachi derneğinde tahsis edilen 4.8 hektarda kurulmuştur. Ülkenin kuzey bölgesindeki tavuk eti üretiminde uzmanlaşmış ilk çiftliklerden biri, tüketici pazarına yılda 30 tona kadar ürün tedarik edebiliyor.

Teknolojik ekipman açısından, çiftlik en modern gereksinimleri karşılar, tavuk yetiştirmek ve kümes hayvanlarını muhafaza etmek için en uygun mikro iklimlendirme sistemi yaratılmıştır. Komplekste veteriner laboratuvarı vardır. Girişimin başındaki Kamil Khojaniyazov'un sohbette belirttiği gibi, yakın gelecekte yapılacak planlarda üretim altyapısının genişletilmesi ve pazarlama stratejisinin iyileştirilmesi öngörülüyor. Bir dondurucu ve yem dükkanı yapım aşamasındadır.
Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 23:33
YORUM EKLE