DEAŞ, Palma’yı ele geçirdi! Yüzlerce ölü var

DEAŞ terör örgütü tarafından Mozambik'e bağlı Palma kasabası ele geçirildi. Yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği öğrenildi.

palma5

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEAŞ terör örgütü ile söz konusu örgüte bağlı olan militanlar, 2017 senesinden beri Mozambik’in kuzeyini hedef alıyor. Söz konusu militanlar tarafından şimdi de Mozambik’e bağlı Palma kasabasına yönelik bir saldırı düzenlendi. Palma kasabasında yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği bildirildi.

AFP haber ajansı, Palma kasabasından kaçma girişiminde bulunanların bir bölümü dâhil çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğini ve birçok insanın da kaybolduğunu duyurdu.

Telegram’dan duyurdu

Dün Telegram üzerinden açıklamada bulunan DEAŞ terör örgütü, Palma kasabasını ele geçirdiğini bildirdi. Hristiyanlar ile 55 güvenlik personeli dâhil olmak üzere çok sayıda insanı öldürdüğünü bildiren DEAŞ terör örgütü, hem araçlara hem de binalara el koyduğunu ifade etti.

Pusuya düşürülenler oldu

Mozambik hükümeti, birçok insanın DEAŞ terör örgütü tarafından öldürüldüğünü kaydetti. 7 kişinin bir otele sığındığı ancak söz konusu otelin boşaltılması esnasında DEAŞ terör örgütü tarafından bu kişilerin pusuya düşürüldüğü öğrenildi. Bu kişilerin militanlarca öldürüldüğü bildirildi.

Her yerde cesetler var

DEAŞ terör örgütünün karakollara ve bankalara yönelik saldırı düzenlediği öğrenildi. Palma kasabasında bulunan sahil ve caddelerde çok sayıda insana ait cansız bedenin bulunduğu ifade edildi.

Günlerce yürümüşler

DEAŞ terör örgütünün elinden kurtarılan birçok insanın, Mozambik’in Mueda şehrine sığınmak amacıyla günler boyunca yürüdükleri belirtildi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan bir kişi, çok sayıda insanın bitkin düştüğünü, çocuk ve yaşlıların yürümeyi bıraktıklarını söyledi.

Teknelerle Pemba’ya gittiler

Mozambik’in liman kenti olan Pemba’ya dün birçok insanın teknelerle gittiği ifade edildi. 10 bin insanın da tahliye için bekleyişi sürdürdüğü kaydedildi. Palma kasabasına güvenlik gerekçeleriyle uzun bir süredir karayolu ile ulaşılamadığı ancak söz konusu kasabaya gıda sevkiyatının gerçekleştirilmesinin ardından DEAŞ terör örgütü tarafından hedef alındığı bildirildi.

“Kafaları kesildi”

Gıda sevkiyatının gerçekleştirildiği kamyonları kullanan sürücülerin kafalarının DEAŞ terör örgütü tarafından kesildiği aktarıldı. Palma kasabasında çalışan özel güvenlik şirketinin sahibi olan bir kişi, İngiliz medyasına açıklamada bulundu. Söz konusu kişi, bunun yaşanmasına nasıl müsaade edildiğini sorarak, militanların Mozambik hükümetinden daha iyi bir istihbarat ağına sahip olduklarının anlaşıldığını ifade etti. Times gazetesi, DEAŞ terör örgütü tarafından düzenlenen saldırıda bir İngiliz’in yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Palma kasabası neden önemli?

DEAŞ terör örgütü tarafından hedef alınan Palma kasabasının, 60 milyar dolar değerindeki doğal gaz projeleri için önemli bir merkez olduğu biliniyor. Palma kasabasının, Fransa merkezli Total şirketi tarafından önemli miktarda enerji yatırımının gerçekleştirildiği bölgeye yalnızca 10 kilometre mesafede bulunduğu ifade ediliyor. Palma kasabasından kaçan sivillerin, söz konusu bölgede bulunan gaz fabrikasına geldikleri kaydedildi. Şirket, Palma kasabasından kurtarılan çok sayıda insanın Afungi bölgesine götürüldüğünü bildirdi.

Mozambik Kanalı’na yönelik ilgi de arttı

Mozambik Kanalı’na da Fransa tarafından gösterilen ilgi artmış durumda. Bu kanalın, enerji rezervleri bakımından zengin olduğu ifade ediliyor.

Stratejik öneme sahip bir limanı da ele geçirmişlerdi

Mozambik’in kuzeyinde yer alan ve stratejik bakımdan öneme sahip olan Mocimboa da Praia, 2020 senesinde DEAŞ terör örgütünce ele geçirilmişti. Fransa merkezli Total şirketi, 2019 senesinin Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Afrika kıtasındaki en ciddi yatırımını yaptığını bildirmişti. Açık deniz doğal gaz rezervlerine oldukça yakın olan bölgenin bir süredir DEAŞ terör örgütü tarafından hedef alındığı ifade edilmişti.