“Denge tersine döndü, Türkiye’ye bağımlı olduk!”

Türkiye konusunda uzmanlığı bulunan Alman siyaset bilimci Günter Seufert, AB'de (Avrupa Birliği) güç dengesinin tamamen tersine döndüğü ve Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye bağımlı duruma geldiği yorumunda bulundu.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye uzmanı Alman Günter Seufert, AB’de (Avrupa Birliği) güç dengelerinin alt üst olduğunu ve tamamen Türkiye lehine döndüğünü ifade etti.

Eski güç dengelerinin yok olduğunu ve yeni güç dengelerinin tamamen Avrupa Birliği’nin tersine döndüğünü gösterdiğini belirten Günter Seufert, Avrupa Birliğinde çok sayıda konuda Türkiye’ye mecbur olunduğu düşüncesinin hâkim olduğunu diye getirdi. Alman uzman, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumunu yumuşatmamasına rağmen Avrupa Birliği’nin art arda tavizler verdiğine dikkat çekti.

Yeni oluşan dünya düzeni içinde Türkiye’nin tüm fırsatları maksimum düzeyde değerlendirdiğinin altını çizen Günter Seufert, Türkiye’nin her yeni gelişmeyi daha iyi konuma gelmek konusunda şans olarak görüp değerlendirdiğini, bu yüzden kendine çok fazla güvendiğini, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni bu nedenle daha çok silahlandırdığını kaydetti.